پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات گاز ایران به عراق متوقف شد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، عراق برای تأمین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق خود به‌شدت به گاز ایران احتیاج دارد.

به‌ دلیل تعمیر خط لوله انتقال گاز ایران به عراق که در زلزله روزهای اخیر آسیب دیده است، صادرات گاز به عراق از روز سه‌شنبه برای مدت چند روز متوقف شده است.

به‌گفته وزارت برق عراق، قطع صادرات گاز ایران شبکه برق عراق را از ۲۵۰۰ مگاوات برق محروم می‌کند.

مقامات ایرانی به وزارت برق بغداد اطلاع داده‌اند که ارسال گاز طی چند روز آینده پس از انجام تعمیرات خط لوله از سر گرفته خواهد شد.

این خط لوله گاز مورد نیاز چند نیروگاه اصلی عراق از جمله دو نیروگاه در شرق بغداد و یک نیروگاه‌ در شرق استان دیاله در نزدیکی مرز ایران را تأمین می‌کند.

وزارت نفت عراق گفته سوخت مورد نیاز این نیروگاه‌ها را تأمین‌ خواهد کرد، اما ممکن است در نتیجه توقف صادرات گاز ایران مواردی از قطعی برق در این استان‌ها رخ بدهد.

ایران که دارای ذخایر عظیم گازی و نفتی است، همچنین مقادیر کمی گاز به ترکیه صادر می‌کند، اما با افزایش مصرف داخلی حفظ روند صادرات گاز ایران با دشواری مواجه شده است.

دولت آمریکا گفته عراق تا زمانی که پول گاز وارداتی از ایران را به‌دلار نپردازد، می‌تواند تا ۴۵ روز به خرید گاز از این کشور ادامه دهد. مقامات عراقی گفته‌اند، به‌دنبال تمدید معافیت‌ها از تحریم‌های ایران هستند زیرا به زمان بیشتری برای یافتن منابع جایگزین تأمین انرژی نیاز دارند.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.