پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

صادرات نفت اوپک به آمریکا کمترین رقم در ۵ سال گذشته شد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، ارسال محموله های نفتی اوپک به مقصد آمریکا در دسامبر به پایین‌ترین حد در ۵ سال گذشته رسید.

طبق اطلاعات به دست آمده، محموله‌های نفتی از طرف کشورهای عضو اوپک به مقصد آمریکا به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز در ماه گذشته کاهش یافت. مقدار این محموله ها در نوامبر ۱.۸۰ میلیون بشکه در روز و در اکتبر به ۱.۷۸ میلیون بشکه در روز می رسید.

عربستان سعودی بزرگترین تولید کننده اوپک و چندین کشور دیگر در مقابل افزایش تولید آمریکا عرضه نفت خود را مهار کردند.

اندی لیپو، رئیس موسسه لیپواویل در هیوستون گفت:« بخشی از آن به خاطر کاهش تولید اوپک بود ، ولی آنها با رقابتی از طرف تولید شیل آمریکا و کانادا مواجه هستند».

اوپک و متحدانش از جمله روسیه ماه گذشته توافق کردند تولید نفت را از ابتدای این ماه ۱.۲ میلیون بشکه پایین بیاورند و طی این استراتژی از قیمت نفت در بحبوحه افزایش عرضه نسبت به تقاضا ، حمایت کنند.

اوپک ماه گذشته ۳۲.۶۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۶۰ هزار بشکه کمتر از ماه نوامبر بود و نشان می دهد که برخی اعضا پیش از توافق اخیر، تولید خود را کم کرده بودند.

یک اقتصاددان انرژی در شرکت کپلر گفت:« از نظر تاریخی عربستان سعودی با توجه به شفافیت بازار آمریکا، از جریان صادرات نفت خام به این کشور به عنوان شیوه ای برای نشان دادن مقاصد خود استفاده کرده است».

کشتی ها در ماه گذشته حدود ۵۳۴ هزار بشکه در روز نفت عربستان را به آمریکا حمل کردند که نسبت به ۶۳۲ هزار بشکه در روز در ماه نوامبر کاهش داشت. الجزایر ۱۰ هزار بشکه نفت فرستاد که ۹۴ هزار بشکه کمتر بود و نیجریه با ۴۸ هزار بشکه کاهش، ۱۰۳ هزار بشکه نفت به آمریکا ارسال کرد».

بزرگترین استثنا در این بین عراق بود که ۲۹۵ هزار بشکه نفت به آمریکا فرستاد یعنی ۱۴۰ هزار بشکه در روز بیشتر از ماه نوامبر. محموله های نفتی ونزوئلا هم به سمت آمریکا ۲۲۷۳۸ بشکه در روز افزایش داشت.

رونق تولید شیل آمریکا و رشد ذخایر نفتی، اشتهای این کشور را برای نفت خام وارداتی کاهش داده است. طبق وزارت اطلاعات انرژی آمریکا ذخایر نفتی تجاری این کشور در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر به ۴۴۱ میلیون بشکه رسید که نسبت به ۳۹۴ میلیون بشکه اواسط سپتامبر افزایش داشت.

جن مک گیلان، نایب‌رئیس تحقیقات بازار در تردیشن انرژی در استنفورد گفت:« افزایش ذخایر نفتی کمک کرد تقاضا برای واردات کم شود. ما حتی واردات کمتری را از اوپک پیش بینی می‌کنیم».

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.