پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

شرکت PGNiG لهستان از توسعه میدان نفتی «سومار» انصراف داد

همزمان با خروج آمریکا از برجام، شرکت PGNiG لهستان از توسعه میدان نفتی «سومار» انصراف داد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرنگار انرژی نیوز، شرکت نفتی پی جی نیگ (PGNiG) لهستان یک شرکت نام آشنا در صنعت نفت و گاز ایران است اما شهرت این شرکت لهستانی نه به دلیل توان بالای فنی، عملیاتی و یا تکنولوژیکی بلکه به دلیل وقت کشی و تاخیر در پیشبرد روند مذاکره با شرکت ملی نفت ایران است.

ماجرا از این قرار است که این شرکت لهستانی در دوران تحریم صنعت نفت به مدت چهار سال وقت کشی و دفع الوقت برای توسعه میدان گازی لاوان را در دستور کار قرار داد و در نهایت با دلیل وقت کشی‌های مداوم از ادامه مذاکرات توسعه میدان گازی لاوان توسط مسئولان شرکت ملی نفت ایران کنار گذاشته شد.

شرکت پی جی نیگ لهستان از سال ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ مذاکرات متعددی با شرکت نفت فلات قاره ایران انجام داد و در نهایت پس از سال‌ها وقت‌کشی به بهانه تحریم حاضر به همکاری با شرکت ملی نفت ایران نشد.

با این وجود آبان ماه ۱۳۹۵ شرکت ملی نفت ایران با این شرکت به عنوان بد قول‌ترین شرکت نفتی لهستان به منظور انجام مطالعه میدان نفتی سومار تفاهم نامه همکاری امضا کرد.

با گذشت حدود ۱.۵ سال از امضای این تفاهم نامه، شرکت «پی‌جی‌نیگ» لهستان اعلام کرد: یک پروژه نفتی خود با ایران را به دلیل ریسک تحریم‌های آمریکا، به حالت تعلیق درآورده است.

«ماجیج وژنیاک» قائم مقام این شرکت لهستانی گفت: «ما کار زیادی نمی‌توانیم در ارتباط با قراردامان در ایران بکنیم. در هر لحظه امکان اعمال تحریم‌های (آمریکا) وجود دارد و هیچ کس نمی‌خواهد ریسک کند.»

وی افزود: «ما وقتی در حال حفاری و جستجو برای پیدا کردن هیدروکربن‌ها هستیم می‌توانیم ریسک کنیم اما ما درباره سیاست بازی، ریسک نخواهیم پذیرفت».

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.