پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

«ساینوپک» طرح افزایش واردات نفت آمریکا برای ۱۰ پالایشگاه را آغاز کرد/ چینی ها: نفت ترش آمریکا ۸۰ سنت ارزان‌تر از ایران است

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، شرکت دولتی ساینوپک چین در صدد افزایش واردات نفت خام از آمریکا برای ۱۰ پالایشگاه دیگر خود است تا کاهش ۴۰ درصدی در واردات نفت خام از عربستان را جبران کند.

پالایشگاه ۳۱۴ هزار بشکه ای گوانگژو در استان جنوبی چین در این ماه شروع به پالایش نفت خام متوسط و ترش مارس نموده است که به لحاظ اقتصادی می تواند جایگزین نفت خام های متوسط عربستان و همچنین سنگین ایران باشد.

وزارت خزانه داری آمریکا به خریداران نفتی ایران توصیه کرده است که قبل از مهلت شروع تحریم ها در ماه نوامبر، کاهش خرید نفت خام از ایران را از هم اکنون شروع کنند تا بتوانند از معافیت‌های واشنگیتن در دوره بازنگری ۱۸۰ روزه برخوردار شوند.

مطالعات آرگوس نشان می دهد، در حالی که در ابتدای همین ماه هر بشکه نفت خام تحویلی به چین ۱.۷۰ دلار گران تر از نفت خام سنگین ایران بود، هم اکنون و با لحاظ هزینه حمل و نقل این نفت خام ۸۰ سنت در هر بشکه از نفت خام سنگین ایران ارزان تر تمام می شود و به همین دلیل آربیتراژ سریعاً افزایش یافته است.

پیش بینی می‌شود ۱۰ پالایشگاه دیگر ساینوپک به پالایش و تصفیه نفت خام های آمریکایی از جمله نفت خام سبک و شیرین WTI مبادرت نمایند.

در سال جاری و به صورت منظم، نفت خام های ترش آمریکا مثل LOOP و Bryan Mound در بندر ریجائو در استان شاندونگ تخلیه می شوند. ساینوپک از این بندر برای تخلیه نفتکش های بسیار بزرگ و تغذیه خط لوله انتقال نفت خام به مناطق مرکزی کشور استفاده می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.