پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روسیه و اوپک نهاد رسمی ایجاد نمی‌کنند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، اوپک و متحدانش از جمله روسیه از ترس قانون ضد کارتل آمریکا برای صنعت نفت، از ایجاد یک نهاد رسمی حداقل روی کاغذ منصرف شدند.

در پیش نویس سند ایجاد یک اتحاد جدید در ژانویه ۲۰۱۹ ،هیچ اشاره ای به مسائل حساس مثل قیمت نفت، سهم بازار و کاهش تولید نشده است.

اوپک و روسیه از ۲۰۱۷ برای حمایت از قیمت نفت، تولید خود را کاهش داده اند. آنها قراردادی در دسامبر ۲۰۱۶ بستند که مورد انتقاد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قرار گرفت.

یک کمیته از مجلس آمریکا هفته گذشته قانونی تصویب کرد با عنوان « قانون نه به کارتل های تولید و صادرات نفت » یا نوپک .
در پیش نویس این اتحاد آمده است که اوپک و روسیه در نشست ۱۷ و ۱۸ آوریل در وین در مورد ایجاد یک «مکانیزم» صحبت می‌کنند نه یک «سازمان». آنها به دنبال ایجاد اتحاد بین کشورهای تولید کننده نفت هستند.

هدف این اتحاد این‌گونه توصیف شده است :« یک سطح مذاکره بین دولتی برای تسهیل گفتگوها و تقویت بیشتر همکاری در سیاست گذاری ها با هدف ارتقاء ثبات بازار نفت».

طبق این سند، با ارتقاء تفاهم بیشتر بین اعضای بازار انرژی و گفتگوی دائم بین کشورهای تولید کننده نفت، می توان به این اهداف رسید.

روسیه عضو اوپک نیست ولی گفته می‌شود قصد دارد به صورت دائم به این سازمان بپیوندند. اوپک و روسیه روی هم ۴۰ درصد نفت جهان را تولید می کنند.

ایده ایجاد سازمانی متشکل از کشورهای عضو اوپک و غیر عضو، پس از آن مطرح شد که تلاش های مشترک برای ثبات قیمت نفت به نتیجه رسید..

در پیش نویس این سند، دو بار در سال دیدار وزرای انرژی کشورها و نشست منظم متخصصان فنی پیش بینی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.