پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روسیه از قرارداد کاهش تولید نفت به رهبری اوپک پیروی نمی‌کند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، روسیه مخالف هرگونه کاهش تولید نفت است که توسط برخی شرکایش در قرارداد عرضه نفت به رهبری اوپک پیشنهاد شده است.

نگرانی از کاهش قیمت نفت به خاطر کاهش تقاضا و رکورد افزایش تولید از طرف عربستان، روسیه و آمریکا باعث شده اوپک به فکر سیاست کاهش تولید نفت درست چند ماه پس از افزایش عرضه آن بیفتد.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در روز پنجشنبه از دادن پاسخ مستقیم در مورد لزوم محدود کردن تولید نفت خودداری کرد و گفت که در مورد شرایط بازار جهانی نفت با دونالد ترامپ صحبت کرده است.

پوتین گفت:« ما باید خیلی دقیق باشیم. هر کلمه ای که میگوییم مهم است، ولی مسلماً همکاری با اوپک لازم است و ما هم همکاری می‌کنیم».

دونالد ترامپ در این هفته گفت امیدوار است عربستان و سایر تولیدکنندگان اوپک تولید نفت را کاهش ندهند. پوتین تاکید کرد که قیمت ۷۰ دلار در هر بشکه برای روسیه مناسب است.

کاهش شدید قیمت نفت بسیاری را در بازار نفت متعجب کرده است. قیمت نفت خام برنت از رکورد ۴ ساله ۸۶ دلار در هر بشکه در اوایل اکتبر به ۶۶ دلار در روز پنجشنبه رسید. چند هفته پیش برخی شرکت های تجاری صحبت از نفت ۱۰۰ دلاری می کردند.

یک مقام ارشد دولت روسیه گفت:« به نظر من تولید نفت نباید کم شود ما قبلا این کار را در گذشته انجام داده ایم ولی این یک رویکرد سیستماتیک اشتباه است».

«تولید نفت در روسیه در سال‌های اخیر، سالانه حدود ۱۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است و در آینده هم به همین روند ادامه می‌دهیم».

در اوایل همین هفته سه منبع آگاه گفتند که اوپک و شرکایش در حال بحث در مورد ۱.۴ میلیون بشکه در روز کاهش نفت هستند. گرچه روسیه حاضر به چنین کاهشی نیست.

یک منبع آگاه دیگر گفت:«مسکو ممکن است با کاهش کمتر تولید نفت موافق باشد. به نظر ما یک میلیون بشکه در روز واقع بینانه تر از ۱.۴ میلیون بشکه است. ولی چه کسی این کار را انجام میدهد؟ » پوتین ماه گذشته گفته بود که روسیه می‌تواند ۲۰۰ هزار تا ۳۰۰ هزار بشکه نفت دیگر در روز به تولید خود اضافه کند.

روسیه در ماه اکتبر ۱۱.۴۱ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که پس از فروپاشی شوروی سابق بی سابقه بود. تولید ماه اکتبر روسیه حدود ۴۶۰ هزار بشکه در روز بیش از ۱۰.۹۴۶ بشکه مورد توافق قرار داد کاهش تولید بود.این قرارداد بین اوپک و متحدانش بسته شده بود.

کمی کاهش تولید نسبت به ماه اکتبر برای مسکو «برد_برد» است. در عوض ممکن است روسیه پیشنهاد دهد که به جای کاهش تولید، دیگر آن را افزایش ندهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.