پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

روزهای باشکوه صنعت نفت شیل آمریکا رو به پایان است

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، نشانه هایی وجود دارد که صنعت نفت خام آمریکا پیر شده و سرعت تحلیل آن افزایش یافته است.

طبق تحقیقی از وود مکنزی، بازدهی برخی چاه های نفت تا بیش از ۱۵ درصد پس از ۵ سال کاهش یافته است. یعنی بسیار بالاتر از ۵ تا ۱۰ درصدی که پیش بینی شده بود. یکی از مدیران شرکت وود مکنزی گفت:« اگر انتظار داشته باشیم یک چاه پس از ۵ سال به اندازه نرمال ۶ تا ۸ درصد افت تولید داشته باشد ولی شاهد ۱۲ درصد کاهش باشیم، آن وقت مسئله جدی می شود. در نتیجه باید فعالیت ها را افزایش دهیم وگرنه جبران این کاهش ذخیره سخت تر و سخت تر می شود ».

به علاوه، چاههای نفت شیل خیلی سریعتر از میادین ساحلی تمام می‌شوند. این مسئله خیلی اهمیت دارد. افزایش حفاری شیل در چند سال گذشته یعنی کاهش بیشتر ذخایر نسبت به قبل و کاهش حفاری یعنی این افت ذخایر مشکلی جدی است.

یک تحقیق جداگانه توسط گلدمن سچس نگاهی دقیق‌تر به صنعت شیل و پیر شدن آن می اندازد. طبق گفته بانک سرمایه‌گذاری میانگین دوره زندگی برای اکثر میادین نفتی در جهان بین ۷ تا ۱۵ سال است.

مثال هایی از این دوره های رشد سریع شامل این مناطق می شوند: اتحاد جماهیر شوروی در دهه های ۱۹۶۰ تا ۱۹۷۰ ، مکزیک و دریای شمال در اواخر دهه ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰، نفت سنگین ونزوئلا در دهه ۱۹۹۰، برزیل در اوایل دهه ۲۰۰۰ و نفت شیل آمریکا و نفت کانادا در دهه ۲۰۱۰. هر کدام در دوره‌ای پررونق بودند و بعد وارد دوران افول شدند نفت شیل آمریکا در حال وارد شدن به پایین ترین حد این دوره حدودا هفت ساله است.

گلدمن ۵ نشانه معرفی کرده که حاکی از پایان روز های باشکوه شیل است:

۱_ وقتی موجودی نفت کاهش می یابد نه افزایش. در برخی مناطق مانند ایگل فورد این اتفاق افتاده است.

۲_وقتی بازدهی چاه نفت پیشرفت نمی‌کند. این نشانه قطعی نیست ولی نگران کننده است. سرعت کاهش در ایگل فورد و دلاویز بسین شدت گرفته، ولی هنوز می‌توان مدتی به پیشرفتشان امید داشت.

۳_ وقتی هزینه ذخایر به دلایل ساختاری بالا میرود. هزینه ها اخیراً بالا رفته است ولی بیشتر به دلایل دوره ای. مقدار زیاد حفاری هزینه ها را بالا برده ولی می‌توان آن را کاهش داد.

۴_ وقتی سرمایه به مناطق دیگر منتقل می شود. این کم اهمیت ترین مورد از این پنج نشانه است. نفت شیل آمریکا هنوز اولویت اول است و هنوز روی آن سرمایه گذاری می کنند.

۵_وقتی تولید نفت رشد چندانی نداشته باشد. شیل آمریکا هنوز هم می تواند تا سال ۲۰۲۰ حداقل روزی یک میلیون بشکه تولید کند.

بانک سرمایه گذاری هنوز هم انتظار دارد نفت شیل آمریکا تا سال ۲۰۲۱ روزانه حداقل یک میلیون بشکه نفت تولید کند ولی با ظاهر شدن علائم اولیه نگرانی ها، محدودیت های بهره برداری و سرعت بالاتر کاهش، واضح است که روزهای شکوه این صنعت به شماره افتاده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.