پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رشد صادرات در پارس جنوبی

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، منطقه پارس جنوبی گسترده ترین میدان گازی جهان را در خود جای داده است و به عنوان بزرگترین منطقه صادراتی میعانات گازی کشور شناخته می شود.

همچنین منطقه عسلویه و پارس حدود ۱۶ مجتمع پتروشیمی را در خود جای داده است که سالیانه بیش از ۲۰ میلیون تن محصول تولید می کنند و بخش عمده آن به خارج از کشور صادر می شود.

مدیرکل گمرک منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اعلام کرد: در فروردین ماه امسال بیش از ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۷۳۴ تن از محصولات منطقه پارس جنوبی صادر شد.

«احمد پورحیدر» افزود: از این میزان، یک میلیون و ۴۰۵ هزار و ۳۳۵ تن کالای غیرنفتی شامل محصولات تولیدی منطقه پارس جنوبی صادر شد که ارزش آن افزون بر ۷۵۲ میلیون و ۶۱۳ هزار دلار است.

پورحیدر افزود: این میزان صادرات کالای غیرنفتی، در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر وزنی ۱۹ درصد و ارزشی ۳۲ درصد افزایش یافت.

«همچنین ۹۵۴ هزار و ۳۹۹ تن میعانات گازی به ارزش ۴۹۶ میلیون و ۸۷۹ هزار دلار از این منطقه به خارج از کشور صادر شد که مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزش یک درصد افزایش نشان داد».

پورحیدر ادامه داد: در نخستین ماه امسال بیش از ۲ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۷۳۴ تن کالا شامل میعانات گازی، متانول، پروپان، پلی اتیلن و غیره به ارزش یک میلیارد و ۲۴۹ میلیون و ۴۹۲ هزار دلار به خارج از کشور صادر شد که ۱۷ درصد رشد ارزش را در مقایسه با مدت مشابه پارسال ثبت کرد.

«چین، ژاپن، ‏کره جنوبی، هند، هنگ کنگ، اندونزی، ترکیه، مصر، امارات و کویت از بزرگ ترین خریداران محصولات صادراتی پارس جنوبی بودند».

پورحیدر یادآوری کرد: سهم میعانات گازی از مجموع کالاهای صادراتی از نظر وزنی ۵۹ درصد و ارزشی ۶۰ درصد بود.

به گزارش ایرنا، میدان گازی پارس جنوبی، بزرگترین منبع گازی جهان است که روی خط مرزی مشترک ایران و قطر قرار دارد؛ مساحت این میدان ۹۷۰۰ کیلومتر مربع است که سهم متعلق به ایران ۳۷۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد.

ذخیره گاز این بخش از میدان ۱۴ تریلیون مترمکعب گاز به همراه ۱۸ میلیارد بشکه میعانات گازی است که هشت درصد کل گاز دنیا و نزدیک به نیمی از ذخایر گاز کشور را شامل می شود.

تولید گاز از ١٠ فاز نخست پارس جنوبی در سال ۱۳٩٢، نزدیک به ۲۸۵ میلیون متر مکعب بود که این میزان با بهره برداری از ١١ بخش جدید پارس جنوبی به ۵۴۰ میلیون مترمکعب در روز افزایش یافته است.

میعانات گازی پارس جنوبی از طریق گوی های شناور (اس.پی.ام) مستقر در سواحل عسلویه و سایر تولیدات بویژه محصولات پتروشیمی از طریق اسکله های موجود در منطقه پارس جنوبی صادر می شود.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.