پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

رشد تقاضای جهانی نفت تا ۲۰۳۰ متوقف می‌شود

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل ار خبرگزاری تسنیم، تا سال ۲۰۳۰ تقاضای نفت به اوج خود می‌رسد و بعد از آن کاهش می یابد .

طی دهه آینده یا پس از آن تقاضای نفت باید هر چند با سرعتی آهسته رشد کند. طبق اطلاعات بانک آمریکایی مریل لینچ، افزایش سالانه در مصرف جهانی نفت در سال‌های آینده بسیار کند خواهد بود. تا ۲۰۲۴ رشد تقاضا نصف می شود و به فقط ۰.۶ میلیون بشکه در روز می‌رسد یعنی پایین تر از ۱.۲ میلیون بشکه در روز سال جاری . ولی تا ۲۰۳۰ رشد تقاضا صفر می‌شود چون مصرف به اوج می‌رسد و پس از آن سقوطی نسبتا سریع خواهد داشت.

اصلی ترین دلیل کاهش تقاضا ازدیاد خودروهای الکتریکی است.

بانک آمریکایی مریل لینچ هشدارهایی داده است. رشد خودروهای الکتریکی بستگی به چند فلز اصلی دارد. مثلا لیتیوم که در چند کشور آمریکای لاتین استخراج و تولید می شود. 

ولی فلز کبالت برای برخی خودروسازان باعث نگرانی است. تقریباً ۶۲ درصد کبالت جهان در جمهوری دموکراتیک کنگو یافت می شود. یک مقام اجرایی خودروسازی فورد گفت ممکن است خودروسازان مجبور شوند به خاطر ترس از عرضه کافی کبالت، خودشان مستقیماً در تولید این فلز سرمایه‌گذاری کنند.

تد میلر، رئیس تحقیقات و استراتژی ذخیره انرژی در خودروسازی فورد گفت:« من پیش‌بینی می‌کنم به خاطر تولید کبالت تحت فشار زیادی قرار بگیریم ».

جمهوری کنگو یک انتخابات جدایی طلبانه برگزار کرده ولی با این که انتقال قدرت صلح طلبانه است، این کشور سالهاست از بی‌ثباتی رنج می‌برد. بانک آمریکایی مریل لینچ اعلام کرد: « هرگونه اختلالی در تولید کبالت، تولید خودروهای الکتریکی را در اوایل دهه ۲۰ ۲۰ کاهش می دهد و در عوض از قیمت نفت خام حمایت می کند».

بازار خودروهای الکتریکی شک و تردیدهای هم دارد. فروش خودروهای الکتریکی به سرعت در حال افزایش است و تعداد خودروهای داخل خیابان ها افزایش می یابد. خودروسازان در حال ساخت مدل‌های جدید هستند که انتخاب و آگاهی را گسترش می‌دهد و قیمت، نوع و عملکرد آنها را بهبود می بخشد.

به نظر بانک آمریکایی مریل لینچ، این خودروها تأثیری منفی بر تقاضای نفت از ۲۰۲۱ به بعد دارند .

خودروهای الکتریکی تقاضای بنزین را کاهش می‌دهند و تقاضا برای مواد پتروشیمی بیشتر متوجه بشکه های سبک نفتی مثل گاز طبیعی مایع خواهد بود. ما در ابتدای دوره ای جدید از بی‌ثباتی برای تولیدکنندگان نفت، پالایشگاه ها و معدن کاران هستیم.

تقاضای نفت در دنیای توسعه یافته شاهد رونقی موقتی طی چهار سال گذشته به خاطر کاهش قیمت نفت بوده است.تقاضا در بازارهای نوظهور باید افزایش یابد چون افراد بیشتری در حال خرید اتومبیل هستند. چین تولید خودروهای الکتریکی را افزایش داده ، بنابراین روند کاهش تقاضای نفت در این کشور آغاز شده است.

محرک اصلی تغییرات ساختاری در تقاضای نفت در پنج سال آینده و پس از آن خودروهای الکتریکی هستند که ۵ درصد فروش خودروهای جهان را تشکیل می دهند. این مقدار تا ۲۰۳۰ به ۴۰ درصد افزایش می‌یابد و در ۲۰۵۰ به ۹۵ درصد می رسد.

تمام این‌ها نشان دهنده یک اوج تقاضای نفت در ۲۰۳۰ است. بانک آمریکایی مریل لینچ عقیده دارد ما در میانه بزرگترین تغییر ساختاری در رشد تقاضا از زمان آغاز ازدیاد اتومبیل در اوایل دهه ۱۹۰۰ هستیم .

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.