پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

دومین سکوی فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی بارگیری شد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نفت آنلاین، سکوی ۲۴A، نخستین سکوی اقماری طرح توسعه فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی است که با وزنی معادل ٢٣٠٠ تن پس از پایان عملیات ساخت، پیش‌راه‌اندازی و بخشی از راه‌اندازی در یارد شرکت صنعتی دریایی ایران، با روش push pull بر روی شناور FLB124 بارگیری شد.

فرهاد ایزدجو مجری فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی درباره مشخصات فنی سکوی ۲۴A پارس جنوبی گفت: در این سکو حدود ٣١ هزار اینچ – قطر عملیات لوله‌کشی، بالغ بر ٩٠ کیلومتر کابل‌کشی برق و ابزار دقیق و ٣٠٧٧ متر عملیات تیوبینگ انجام شده است. ضمن اینکه این سکو دارای ۵٨ دستگاه تجهیزات مکانیکی و فرایندی اصلی است و در مراحل ساخت آن نیز بیش از یک میلیون و ٨٠٧ هزار نفر ساعت کار اجرایی صورت گرفته است.

به گفته ایزدجو پس از ترک دکل حفاری از موقعیت ۲۴A در دریا، مراحل حمل و نصب این سازه ٢٣٠٠ تنی توسط شناور نصاب HL 5000 انجام خواهد شد.

وی پیش‌بینی کرد این سکو تا پایان بهمن‌ماه به بهره‌برداری برسد.

مجری فازهای ٢٢ تا ٢۴ پارس جنوبی با اشاره به اینکه کلیه مراحل مهندسی، ساخت، نصب و راه‌اندازی سکوی ۲۴A، از سوی متخصصان ایرانی انجام شده و بخش عمده‌ای از کالاها و تجهیزات مورد نیاز این سازه از منابع تولیدکننده داخلی سفارش‌گذاری و تامین شده است، عنوان کرد: با نصب و بهره‌برداری از این سکو، روزانه ۵٠٠ میلیون فوت‌مکعب گاز شیرین (١۴.٢ میلیون متر مکعب) معادل نیمی از یک فاز استاندارد گازی پارس جنوبی به توان تولید گاز کشور افزوده می‌شود.

بر اساس این گزارش، طرح توسعه فازهای ٢۴-٢٢ پارس جنوبی برای تولید ۵۶ میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک و تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز متان، ۲۹۰۰ تن گاز مایع (ال پی جی)، ۲۷۵٠تن اتان، ۷۵ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد طراحی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.