پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

دعوت روسیه از اتحادیه اروپا برای حذف دلار در معاملات نفت و گاز

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، مکسیم اورشکیم، وزیر توسعه اقتصادی روسیه گفت از آنجایی که روسیه و اتحادیه اروپا هیچکدام مبتنی بر دلار نیستند، برای هر دو مفید است که در معامله منابع انرژی از یورو استفاده کنند.

وی عقیده دارد روابط اقتصادی روسیه و اتحادیه اروپا در حال حاضر یک «رنسانس» را تجربه می‌کند. وی افزود علی رغم تمام شایعه های سیاسی، تعداد پروژه های دوجانبه رو به افزایش است. در همین حین مسکو کاملاً از اتحادیه اروپا برای استفاده از دلار در میادین بین المللی مخصوصا در بخش انرژی دفاع می‌کند.

اورشکیم گفت:« اگر به روابط روسیه با اتحادیه اروپا نگاه کنید، همکاری و حمایت را از جانب روسیه در طرح فعلی افزایش نقش یورو می‌بینید. این طرح به تازگی توسط کمیسیون اروپا معرفی شده است».

کمیسیون اروپا در ۵ دسامبر این پیشنهاد را برای تقویت ارز اتحادیه اروپا و تلاش برای به چالش کشیدن سلطه دلار منتشر کرد . وزیر توسعه اقتصادی روسیه تأکید کرد در حالی که سهم دلار در معامله ها برای روسیه کاهش می یابد، ادامه معامله با شرکای اروپایی با دلار بی‌معناست، چون هم مسکو و اتحادیه اروپا از دلار به عنوان یک ارز داخلی استفاده نمی کنند.

اورشکیم اظهار کرد:« روسیه کشور دلار نیست‌. اروپا هم مبتنی بر دلار نیست. ولی به دلایلی منابع انرژی را با دلار معامله می کنیم. من اعتقاد دارم باید در مورد تغییر ارز معامله هایمان فکر کنیم. یورو ارز معمول تری برای روس ها و اروپایی ها است ».

وی همچنین اشاره کرد که روابط تجاری بین روسیه و اروپا طی دو سال گذشته شاهد رشد دو رقمی بوده است_ ۲۳ درصد در
۲۰۱۷ و ۲۱ درصد در ۲۰۱۸. در همین زمان مسکو و شرکای اروپاییش درگیر چندین پروژه عظیم نیز هستند مثل ساخت راکتورهای اتمی جدید در مجارستان و فنلاند و خط لوله گاز طبیعی نورد استریم ۲ .

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.