پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خروج از برجام بازار گاز شیل آمریکا را داغ می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، به گفته شرکت تودور پیکرینگ هولت، در حالی که اقدام آمریکا به محدود کردن تولید نفت ایران در حال تشویق بیشتر فعالیتهای حفاری شیل است، قیمت گاز طبیعی تولید شده به همراه نفت خام در غرب تگزاس ممکن است کاهش یابد و در برخی روزها به صفر برسد.

این برای تولید کنندگانی که در آمریکا گاز می فروشند خبر بدی است، اما برای شرکت هایی که گاز را در تانکرها صادر می کنند خبری خوب محسوب می شود. در حالی که بازار ال ان جی در آسیا در حال رونق گرفتن است، تامین گاز به قیمت های پایین می تواند منجر به افزایش صادرات گاز آمریکا شود.

آناستاسیا دیالیناس، تحلیلگر بازار انرژی در این باره گفت: «من شک دارم دولت آمریکا این عمل را در اعمال تحریم ها علیه ایران مدنظر قرار داده باشد، زیرا ما ظرفیت بالایی برای صادرات ال ان جی نداریم.»

وی افزود، اما به طور غیرمستقیم اگر این وضعیت منجر به افزایش پایدار قیمت نفت شود، قیمت محموله های آمریکایی قطعا جذاب تر خواهد شد.

در حال حاضر تنها ۲ شرکت چنیر انرژی و دومینیوم انرژی گاز شیل آمریکا را به کشورهای دیگر صادر می کنند، ۳ پروژه دیگر در سال آینده به بهره برداری خواهد رسید. چند شرکت دیگر از جمله تلوریان و نکست دکید قصد دارند در طی دهه آینده پروژه های ال ان جی را آغاز کنند.

از ویلبور راس، وزیر بازرگانی آمریکا گرفته تا شخص دونالد ترامپ، همواره افزایش صادرات ال ان جی آمریکا را مورد تشویق قرار داده اند، زیرا افزایش صادرات این محصول موجب کاهش کسری تجاری آمریکا با کشورهای آسیایی می شود.

به محض اینکه تحریم ها علیه ایران به صورت رسمی اجرایی شود، قراردادهای بلندمدت فروش ال ان جی که قیمتشان به قیمت نفت گره خورده در سایر نقاط جهان گرانتر خواهد شد و این احتمالا موجب تقاضا برای خرید گاز ارزان و فراوان شیل آمریکا خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.