پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

خارک، ۲۸۳۴ (گزارش تصویری)

گزارش تصویری
خارک، ۲۸۳۴

گروه عکس: تنها سه روز پس از آغاز جنگ نخستین حمله دشمن به تأسیسات نفتی جزیره خارک، در ساعت ۱۵ و ۳۶ دقیقه روز دوم مهرماه ۱۳۵۹ ثبت شد. در سال‌های دوران جنگ تحمیلی حملات عراق به خارک و دیگر مناطق و تأسیسات مربوط به صنعت نفت به‌طور مستمر ادامه داشت. خارک ۲۸۳۴ بار در شرایط حمله و هشدار قرار گرفت گزارش مصور زیر گوشه‌ای از صدمه‌های حمله بمباران توسط رژیم بعث به تاسیسات نفتی خارک به منظور خیال واهی به صفر رساندن صادرات نفت ایران است.

نخستین حمله دشمن به تأسیسات نفتی جزیره خارک، در ساعت ۱۵ و ۳۵ دقیقه روز دوم مهرماه ۱۳۵۹ یعنی تنها سه روز پس از آغاز جنگ، ثبت شد. در سال‌های جنگ تحمیلی حملات عراق به خارک و دیگر مناطق و تأسیسات مربوط به صنعت نفت به صورت ممتد ادامه داشت. نمایی از اسکله آذرپاد جزیره خارک پس از بمباران هوایی رژیم بعث عراق

نمایی از اسکله آذرپاد

شدت حملات عراق به مراکز مربوط به صنعت نفت و صنایع وابسته به گونه‌ای بود که شایعه نابودی جزیره خارک توسط رسانه‌های غیرایرانی بارها مخابره شد.

 

پدافند هوایی جمهوری اسلامی ایران با استقرار کارکنان و تجهیزات خود در پالایشگاه‌ها، تلمبه خانه‌ها، پتروشیمی‌ها، نیروگاه‌ها، پایانه‌های نفتی همچون جزیره خارک، اسکله‌ها، مشارکت فعالانه در تأمین امنیت هوایی نفتکش‌ها، تنگه هرمز و… و سرانجام فرآیند صدور نفت ایران داشت. یکی از مهم‌ترین اهداف عراقی‌ها در سال‌های جنگ تحمیلی، خارک بود.

تخریب ایستگاه آتش نشانی جزیره خارک ناشی از حملات رژیم بعث عراق

حملات متعدد رژیم بعثی به پایانه نفتی خارک در حالی صورت گرفت که کارکنان صنعت نفت در سخت ترین روزهای جنگ حتی یک لحظه ناامید نشدند و میدان مبارزه را خالی نکردند و با تقدیم بیش از یک‌هزار شهید اجازه نداند تا دشمن خللی در چرخه اقتصاد کشور وارد کند. با مقاومت و ایثار تلاشگران صنعت‌نفت، صادرات نفت ایران حتی برای یک روز قطع نشد.

تخریب منازل مسکونی جزیره خارک ناشی از حملات رژیم بعث عراق

برج مراقبت اسکله تی جزیره خارک تخریب پس از بمباران توسط رژیم بعث عراق

 

نمایی از خطوط انتقال نفت به اسکله تی در جزیره خارک پس از بمباران جزیره خارک

تخریب اسکله تی پس از بمباران

 

نمایی از کارکنان خدوم وزارت نفت برای تعمیر خرابی‌هایی ناشی از بمباران اسکله تی

 

 

کشتی نفتکش سیوند- تخریب ناشی از بمباران توسط هواپیماهای سوپراتانداردها فرانسوی که دولت فرانسه در اختیار رژیم بعث قرارداده بود

 

بمباران کشتی نفتکش تبریز در جریان حملات رژیم بعث عراق یه جزیره خارک به‌منظور جلوگیری از صادرات نفت خام ایران

بمباران کشتی نفتکش تبریز در جریان حملات رژیم بعث عراق یه جزیره خارک به‌منظور جلوگیری از صادرات نفت خام ایران

غواصان دلاور وزارت نفت در حال تعمیر پایه های چاه شماره ۱۰سکوی نوروز در اثر حملات جنگنده‌های رژیم بعث عراق

غواصان دلاور وزارت نفت در حال تعمیر پایه‌های چاه شماره ۱۰سکوی نوروز در اثر حمله جنگنده‌های رژیم بعث عراق

بمباران کشتی اسکندر کبیر در کنار اسکله آذر پاد توسط جنگنده‌های فرانسوی رژیم بعث عراق به‌منظور جلوگیری از صادرات نفت خام ایران

نقش صنعت نفت در هشت سال دفاع مقدس و پیروزی انقلاب چیزی نیست که تاریخ فراموش کند و در این میان، نام جزیره خارک به عنوان هسته مرکزی تامین مالی مقاومت همواره جاودان خواهد ماند.

منبع: شانا

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.