پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جزییات سانحه سقوط بالگرد شرکت نفت فلات قاره در خلیج فارس

یک فروند بالگرد شرکت نفت فلات قاره که شب گذشته برای امداد رسانی به یک بیمار سکته قلبی به سکوی رسالت رفته بود، مدت کوتاهی پس از ترک سکو در راه انتقال بیمار به سمت جزیره کیش در خلیج فارس سقوط کرد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، شرکت نفت فلات قاره دیشب در این خصوص با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد: “حدود ساعت ۲۰ و ۳۰ دقیقه شامگاه ٢٨ فروردین ماه، یک فروند بالگرد بل ۲۱۲ مربوط به شرکت پیمانکار که در اجاره نفت فلات قاره ایران بوده است، از سکوی رسالت در محدوده منطقه لاوان به منظور انتقال یک بیمار سکته قلبی برای مداوا به سمت منطقه کیش پرواز کرده است که چهار دقیقه پس از پرواز، دچار سانحه و بر روی آب شناور شده است. شناورهای سکو پس از سانحه، به منظور انجام عملیات جستجو و نجات به محل اعزام شدند و سه نفر از سرنشینان بالگرد را یافتند که از این تعداد، ٢ نفر فوت شده و وضعیت جسمانی یکی از سرنشینان (کاپیتان دوم) رو به بهبود است. عملیات برای نجات دو سرنشین دیگر بالگرد که هم اکنون در داخل بالگرد هستند ادامه دارد.”

همزمان با این خبر، فرماندار شهرستان بندرلنگه از اعزام دو فروند ناجی به همراه غواص از بنادر لنگه و کیش به محل حادثه سقوط هلی‌کوپتر خبر داد. تا دیشب فوت جواد کاراندیش (بیمار) و بهروز اشکان (پزشکیار) تایید و از سلامتی کاپیتان سهیلی اطمینان حاصل شده است. اما از سرنوشت دو سرنشین دیگر بالگرد کاپیتان فتاحی و طالب مرادی همراه بیمار، خبری در دست نیست.

بر اساس اعلام دیشب منطقه عملیاتی لاوان، موقعیت بالگرد به دلیل وضعیت جوی نامناسب و مواج بودن دریا از موقعیت اولیه خود فاصله گرفته و انجام عملیات جست‌وجو در شرایط سختی دنبال می‌شود.

هلیکوپتر سقوط کرده مدل بل-۲۱۲ با قدمتی ۴۰ ساله بوده است.

شرکت نفت فلات قاره دارای چهار نقطه عملیاتی است: جزایر خارگ، لاوان ، سیری و بندر بهرگان.

انجام پروازهای هلیکوپتری جزیره خارگ و بندر بهرگان توسط هلیکوپترهای ملکی شرکت نفت فلات قاره است که انجام عملیات راهبری ( تعمیر ونگهداری و انجام پرواز ) به عهده شرکت هلیکوپتری پاسکو است.

انجام پروازهای جزیره لاوان بوسیله هلیکوپترهای اجاره ای متعلق به شرکت شرکت هلیکوپتری ایران ( ساخه ) و توسط همین شرکت انجام میشود.پروازهای هلیکوپتری جزیره سیری هم توسط شرکت خارجی پرتقالی Heli portughal انجام میشود.

هلیکوپتر سانحه دیده هم متعلق به شرکت هلیکوپتری ایران و در اجاره شرکت نفت فلات قاره بوده است. رجیستر هلیکوپتر EP- HUA بوده است.

پیکر جانباختگان حادثه سقوط بالگرد نفت فلات قاره ، جواد کاراندیش و بهروز اشکان امروز ٢٩ فروردین ساعت ۶ صبح وارد جزیره لاوان شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.