پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

جایگزین رحمانی از POGC می‌آید؟

عملکرد شرکت تاسیسات دریایی در پروژه‌های پارس جنوبی انتقادات بسیاری را در بر داشته است بطوری که غلامرضا منوچهری در یکی از جلسات رسمی گفته است فرخ علیخانی را راهی شرکت تاسیسات دریایی می‌کند.

این شرکت پس از کوچ منوچهری به معاونت توسعه شرکت ملی نفت دچار سوءمدیریت بزرگی شد؛ ابوالقاسم رحمانی از نزدیکان و مدیران منوچهری در وزارت نیرو و بخش آب و فاضلاب بود که پس از حضور منوچهری در شرکت تاسیسات دریایی به نفت فراخوانده شد و دبیری جلسات هیئت مدیره را برعهده گرفت. دبیری هیئت مدیره سمتی تشریفاتی و «نوشتاری» است و ارتباط خاصی میان آن و کار اجرایی وجود ندارد لذا انتقاد خاصی به این انتصاب مطرح نشد. اوج عقبگرد در تاسیسات دریایی٬ کوچ منوچهری به معاونت مهندسی و توسعه شرکت ملی نفت و جایگزین شدن رحمانی به جای وی بود که شوک بزرگی به کارکنان این شرکت و مدیران فعال در پارس جنوبی بود.

اینکه فردی بدون کمترین آشنایی با این حوزه مدیریت یک شرکت فراساحلی و تخصصی را بر عهده می‌گیرد در نوع خود بی نظیر بود ولی منوچهری ترجیح داده بود وی را جایگزین خودش کند. به هر حال این شرکت از اهمیت ویژه‌ای برای منوچهری برخوردار است و انتصاب رحمانی را در این راستا باید ارزیابی کرد. مانند تورج دهقان که مرد همه کاره منوچهری در متن شده است آنهم بدون یک روز سابقه کار پروژه‌ای در بالادست!

ضعف عملکرد تاسیسات دریایی در فازهای ۱۹ و ۲۰ و ۲۱ حواشی بسیاری به همراه داشته است و در جلسه اخیری که با حضور وزیر نفت برگزار شده است مجری فاز ۱۹ بشدت از عملکرد این شرکت انتقاد کرده است که در پاسخ به این انتقادات٬ منوچهری اعلام کرده است برای تسریع در امور پروژه‌ها٬فرخ علیخانی مدیر تولید و عملیات شرکت نفت و گاز پارس را راهی تاسیسات دریایی خواهد کرد.

علیخانی که عضو هیئت مدیره شرکت نفت و گاز پارس نیز است اختلافاتی با علی اکبر ماجد دارد که با حکم مشکین فام ریاست مهندسی نفت و گاز POGC را بر عهده گرفته است. همین اختلاف زمزمه جدایی علیخانی از نفت و گاز پارس را تقویت کرده است.

هرچند گفته می‌شود حضور علیخانی در تاسیسات دریایی بصورت غیر رسمی است و در آنیده وی به مدیریت این شرکت خواهد رسید اما جالب اینجاست که کارفرما قرار است در دفتر پیمانکار «کارت» بزند و کارهای او را به پیش ببرد.

تاسیسات دریایی از سال گذشته دچار وضعیت بسیار بدی شده است که بطور قطع مهمترین دلیل عدم مدیریت صحیح و انتصاب‌های دورهمی و استعفای مدیران نام آشنای تاسیسات دریایی است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.