پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تکمیل فاز اول میدان نفتی آزادگان جنوبی تا پایان ۹۸

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرنگار خبرگزاری تسنیم، تورج دهقانی سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی در حاشیه بیست‌وسومین نمایشگاه نفت،گاز، پالایش‌ و پتروشیمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: پیمانکار تاسیسات فرآورشی دائمی در اواخر سال گذشته انتخاب شد و کار با سرعت در حال انجام است، گفت: امیدواریم تا پایان سال ۹۸ تاسیسات فرآورشی دائمی میدان بهره‌برداری و در نهایت فاز اول میدان آزادگان جنوبی تا پایان ۹۸ تکمیل شود.

وی با اشاره به این‌که مذاکرات مفصلی در ۲ سال گذشته برای انعقاد قرارداد آی‌پی‌سی فاز دوم در جریان بوده است، گفت: سال گذشته با افزایش تولید حدود ۷۰ هزار بشکه به رقم بیش از ۱۰۰ هزار بشکه در تولید میدان رسیدیم، در این مدت با فعالیت توسعه‌ای، احداث چاه‌ها و تاسیسات سطح‌الارضی و بهره‌گیری از دانش و فناوری تولید زودهنگام استفاده از دستگاه‌های فرآورشی سیار ادامه یافته تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن شاهد افزایش تولید مرحله‌ای باشیم و در همین راستا امیدواریم تولیدمان در سال جاری به ۱۸۰ هزار بشکه در روز برسد.

سرپرست طرح توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی با بیان این‌که همه بخش‌های آزادگان جنوبی بیشترین رویکرد استفاده از توانمندی داخلی را دارند و می‌توان گفت حدود ۶۸ درصد از پیمانکاران سطح‌الارضی و حفاری کاملا ایرانی هستند، اظهار کرد: از اواخر سال گذشته کمیته‌ای برای ارزیابی مستمر نظام کالاهای داخلی در پروژه فعال شد که همزمان با نامگذاری امسال برای حمایت از کالای داخل شد و ما کارمان را جدی‌تر دنبال می‌کنیم تا هر بخشی که امکان بهره‌گیری از کالای داخل باشد با تغییراتی این واگذاری و جایگزینی رخ دهد.

دهقانی تصریح کرد: در فاز اول این میدان که برای ۳۲۰ هزار بشکه پیش‌بینی شده تاکنون ۷۰ حلقه چاه از مجموع ۲۰۰ حلقه چاه فاز اول در مدار تولید است و به نظر می‌آید اهداف ما در فاز اول محقق خواهد شد. برای این فاز تا پایان حدود ۳.۷ میلیارد دلار اعتبار با احتساب موارد هزینه شده، نیاز داریم.

وی با بیان این‌که هیچ عجله‌ای برای واگذاری فاز دوم میدان عظیم آزادگان جنوبی وجود ندارد، افزود: فاز اول طبق برنامه در حال انجام است و در عین حال باید به شرکت ملی نفت حق داد که برای قرارداد IPC میدان عظیم آزادگان حساسیت و دقت بیشتری به خرج دهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.