پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تولید نفت اوپک ۴۶۰ هزار بشکه در روز کاهش یافت

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، عرضه نفت اوپک در ماه دسامبر بیشترین کاهش را طی دو سال گذشته داشت. در حالی که تولید ایران و لیبی به طور ناخواسته کاهش یافته است، عربستان توافق کاهش تولید را اجرایی می‌کند.

سازمان کشورهای تولید کننده نفت، اوپک با ۱۵ عضو، ماه گذشته ۳۲.۶۸ میلیون بشکه نفت در روز تولید کرد یعنی ۴۶۰ هزار بشکه کمتر از نوامبر و پایین ترین حد ماهانه از ژانویه ۲۰۱۷.

توافق رسمی اوپک و متحدانش برای کاهش تولید نفت در ۲۰۱۹ در روز سه شنبه اجرایی شد. قیمت نفت از بشکه ای ۸۶ دلار در ماه اکتبر به خاطر نشانه هایی از عرضه بیش از حد آن به ۵۶ دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

مقامات امیدوارند با کاهش بیشتر تولید در ماه ژانویه به خاطر اجرای توافق اوپک توسط تولیدکنندگان، قیمت نفت تقویت شود.

یک نماینده اوپک با اشاره به روند رو به کاهش تولید گفت:« طبیعتا از این به بعد قیمت نفت تنظیم می شود، امیدوارم بازار هر چه زودتر بهبود یابد».

اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیرعضو اوپک در ماه دسامبر توافق کردند در ۲۰۱۹ روزانه ۱.۲ میلیون بشکه تولید نفت را پایین بیاورند. سهم اوپک از این کاهش ۸۰۰ هزار بشکه در روز است.

کاهش تولید عربستان

بیشترین کاهش تولید اوپک ماه گذشته از طرف عربستان بود که به ۴۰۰ هزار بشکه در روز می‌رسید. تولید عربستان در ماه نوامبر پس از درخواست ترامپ مبنی بر عرضه بیشتر نفت برای مهار قیمت و جبران نبود نفت ایران، به رکورد ۱۱ میلیون بشکه در روز رسیده بود.

عربستان اعلام کرد قصد دارد به این روند کاهش تولید در ژانویه ادامه دهد و حتی بیشتر از مقدار مورد نیاز توافق اوپک، تولیدش را پایین بیاورد.

دومین کاهش بزرگ تولید از طرف امارات بود که مانند عربستان به طور داوطلبانه تولیدش را کاهش داد.

سومین مهار تولید هم توسط لیبی صورت گرفت. ناآرامی‌ها باعث بسته شدن بزرگترین میدان نفتی این کشور شده است.

تولید نفت ایران هم کمتر شده است، چون تحریم های آمریکا اجازه خرید نفت از ایران را به شرکت‌های نفتی نمی دهد.
در بین کشور های افزایش دهنده تولید نفت، بیشترین سهم را عراق دارد و دلیل آن آغاز صادرات نفت از کرکوک و پایانه های جنوبی این کشور است.

تولید نفت کویت و نیجریه هم افزایش پیدا کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.