پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

توتال جریمه نمی‌شود/ تعیین تکلیف پیمانکاری فاز ۱۱ پارس جنوبی تا پایان سال

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، محمد مشکین فام مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در نشستی خبری اظهار داشت: امروز ۴ مخزن جدید ذخیره سازی میعانات گازی به مجموع ظرفیت ۲ میلیون بشکه افتتاح شد و این میزان افزایش ظرفیت در بخش ذخیره‌سازی میعانات گازی، قدرت مانور ما را در شرایط بد آب و هوایی و رخدادهای غیرمترقبه برای پشتیبانی تولید افزایش می دهد.

وی افزود: تکلیفی که برای توسعه میدان گازی پارس جنوبی در سال ۹۷ داریم، افزایش ۳ میلیارد فوت مکعب تولید روزانه گاز برابر با تولید روزانه ۸۵ میلیون مترمکعب است که در این خصوص تا امروز افزایش ظرفیت تولید یک میلیارد فوت مکعبی از فاز ۱۴ محقق شده و افزایش ظرفیت دومیلیارد فوت‌مکعبی از فازهای ۱۳ و ۲۲ تا ۲۴ نیز تا اواسط بهمن‌ماه محقق می شود.

مشکین‌فام با بیان اینکه “تا امروز توسعه تمامی بلوک‌های مرزی میدان گازی مشترک پارس جنوبی را به جز بلوک ۱۱ را تکمیل کرده‌ایم”، گفت: در فاز ۱۱ پارس جنوبی آنچیزی که با توتال پیش رفتیم، طبق قرارداد است و خروج توتال از قرارداد نیز مطابق ماده ۴۶ قرارداد که شرایط بازگشت تحریم‌ها در آن به طور شفاف توضیح داده، بوده است و هم ما و هم توتال مفاد قرارداد را تاکنون رعایت کرده‌ایم.

وی ادامه داد: طبق قرارداد، در صورت خروج توتال، جریمه‌ای برای این شرکت لحاظ نشده است و اساسا در چنین قراردادهایی مثل قرادادهای بای بک، جریمه ای برای خروج شرکت سرمایه گذار نداریم چرا که این شرکت سرمایه خود را به پروژه می آورد و بازگشت سرمایه آن تنها از محل به محصول رسیدن پروژه توسعه ای میدان است و در این خصوص، خواب سرمایه بزرگترین جریمه برای این قبیل شرکت‌ها است.

مدیرعامل شرکت نفت‌وگاز پارس با بیان اینکه “تاکنون در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی ۹۰ میلیون دلار هزینه شده”، گفت: با توجه به سهم ۵۰ درصدی توتال، ۴۵ میلیون دلار از این هزینه را این شرکت انجام داده که باید برای بازپرداخت آن تا زمان به تولید رسیدن فاز ۱۱ پارس جنوبی صبر کند.

وی افزود: اگر توسعه فاز ۱۱ طولانی شود اولین نفری که ضرر کرده، همین شرکت توتال است.

مشکین فام در خصوص سرنوشت توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: تا امروز طبق قرارداد، تمامی طراحی ها و مدارک در اختیار شرکت چینی قرار گرفته و اینکه عنوان شده این شرکت نیز پارس جنوبی را ترک می کند، فقط در رسانه ها بوده و هیچ اعلام رسمی تا امروز از سوی شرکت چینی CNPC برای خروج از این پروژه نداشته ایم.

وی ادامه داد: در صورتی که این شرکت نیز پروژه را ترک کند، کار را احتمالا با پتروپارس ادامه می دهیم، رد هر صورت تا پایان امسال وضعیت پیمانکار پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی تعیین تکلیف خواهد شد.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تصریح کرد: بر اساس قرارداد، برای ادامه کار باید سه شرکت توتال، CNPC چین و پتروپاس با هم یک تفاهم‌نامه سه جانبه امضا کنند که این تفاهم‌نامه به زودی امضا خواهد شد.

وی افزود: در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی، اینکه به دنبال این بود شرکت توتال فرانسه بیاید کار را انجام دهد، برای بخش دوم توسعه این فاز که سیستم تقویت فشار است بود،چرا که فاز ۱۱ پارس جنوبی یک فاز مرزی است و موضوع مهاجرت گاز بسیار شدید در این فاز مطرح است و باید بعد از ۳ سال از تولید اولیه، سکوهای تقویت فشار روی این فاز مستقر شوند.

این مقام مسئول اذعان داشت: می‌خواستیم بعد از اینکه شرکت توتال این کار را بر روی فاز ۱۱ انجام داد، از این سکوها و تجهیزات آن برای دیگر فازهای پارس جنوبی، در فاز دوم توسعه پارس جنوبی که نگهداشت تولید است، الگوبرداری کنیم.

مشکین‌فام با بیان اینکه “دستاورد حضور چندماهه توتال در پروژه فاز ۱۱ پارس جنوبی، طراحی‌های اولیه مربوط به سکوهای تقویت فشار بود”، گفت: این دستاورد بسیار مهمی است، چرا که توتال این مدارک و مستندات را در اخیترا ما گذاشته و می توانیم با استفاده از آن به هدف ساخت سکوهای تقویت فشار در داخل کشور کمک کنیم.

وی ادامه داد: اگر شرکت چینی نیز پروژه را ترک کند می توانیم با پتروپارس این پروژه را ادامه دهیم، چرا که این شرکت تجربه خوبی در توسعه فازهای پارس جنوبی دارد و بدون شک می تواند بخش اولیه پروژه که توسعه و به تولید رسیدن گاز است را انجام دهد و در بخش دوم که تأمین و نصب تجهیزات افزایش فشار است نیز به دنبال این هستیم که با استفاده زا ظرفیت شرکت های ایرانی مثل مپنا و OTC، اقدام به طراحی و ساخت کمپرسورهای تقوین فشار گاز ترش کنیم.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس تولید فعلی گازطبیعی از میدان مشترک پارس جنوبی را روزانه ۵۸۵ میلیون مترمکعب و تولید روزانه میعانات گازی از این میدان را ۶۰۰ هزار بشکه اعلام کرد و گفت: وزارت نفت به ما اعلام کرده که با حداکثر ظرفیت تولید کنید و هیچ برنامه تکلیفی کاهش تولید نداریم.

این مقام مسئول تصریح کرد: از ابتدا تا امروز حدود ۸۰ میلیارد دلار در فرایند توسعه پارس جنوبی هزینه شده و ۲۵۰ میلیارد دلار درآمدزایی از این میدان مشترک گازی داشته‌ایم.

مشکین فام در پاسخ به سوالی در خصوص رای دادگاه فرانسه برای شرکت توتال در خصوص رشوه‌خواری این شرکت در ایران گفت: این موضوع مربوط به سال ۹۷ میلادی و حضور شرکت توتال در فازهای ۲ و ۳ پارس جنوبی است و هیچ ارتباطی با پروژه فاز ۱۱ و حضور اخیرا توتال در ایران ندارد.

وی افزود: البته ما نیز مثل بقیه از رسانه این موضوع را شنیدیم و هیچ مستنداتی در این خصوص نداریم، نه شرکت ملی نفت ایران و نه شرکت نفت و گاز پارس هیچ مستند مکتوبی در خصوص رشوه‌خواری توتال در ایران ندارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.