پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تلاش ترکیه برای اکتشاف نفت و گاز در اطراف قبرس

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه گفت که کشورش حفاری منابع اطراف قبرس را آغاز کرده است . این حرکت می‌تواند تنش‌هایی با قبرس و یونان بر سر مالکیت این منابع طبیعی ایجاد کند.

تلاش‌ها برای استخراج گاز و نفت در شرق مدیترانه باعث اختلاف بین آتن و آنکارا شده است.

ترکیه و دولت قبرس ادعاهای مشترکی در مورد این حوزه قضایی برای تحقیقات دریایی نفت و گاز در شرق مدیترانه دارند، منطقه ای که تصور می‌شود از نظر منابع گاز طبیعی غنی باشد.

چاووش‌اوغلو گفته ترکیه حفاری اطراف قبرس راآغاز می‌کند چون دولت قبرس یونانی نشین به پیشنهاد آنکارا برای اطمینان از حقوق ترک های قبرس گوش نداده است.

وی ادامه داد:« سکوی دوم ما در فوریه آماده است. قصد داشتیم آن را به دریای سیاه بفرستیم ولی حالا به دریای قبرس می‌بریم».

«کشتی حفاری فاتح در حال حاضر در منطقه آلانیا_۱ قرار دارد و کاوش در این منطقه در ماه مارس پایان می یابد. بعد ما این کشتی را به جنوب می فرستیم».

وی مشخص نکرد ترکیه حفاری‌ها را برای نفت خام انجام می دهد یا گاز طبیعی.

ترکیه اولین کشتی حفاری خود را با نام «فاتح» در ماه اکتبر روانه کرد تا آب های ساحلی استان جنوبی ترکیه، آنتالیا را حفاری کند و اعلام کرد که کشتی دومی در دریای سیاه فعالیت خواهد کرد.

قبرس شمالی که تحت حمایت ترکیه قرار دارد، ادعا میکند هرگونه ثروت دریایی به آنها هم به عنوان شرکای ترکیه در تاسیس جمهوری قبرس در ۱۹۶۰ تعلق دارد.

یونانی نشین های قبرس که اداره کننده دولت به رسمیت شناخته شده قبرس هستند، می‌گویند هرگونه منافع آینده اکتشاف های گازی باید بین تمام قبرسی ها تقسیم شود.

این جزیره در ۱۹۷۴ پس از حمله ترکیه بر اثر یک کودتای یونانی تقسیم شد. تلاشهای بیشمار صلح شکست خوردند و ثروت دریایی روز به روز مذاکرات صلح را پیچیده‌تر می‌کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.