پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تعلل دولت چین در ممنوع کردن ماهیگیری اطراف محل حادثه سانچی

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، اکثر کشورهایی که در این منطقه ماهیگری می کرده اند چینی بوده اند. این مسئله نگرانی هایی را در خصوص احتمال بروز آلودگی در غذاهای دریایی و حیات آبزیان منطقه به وجود آورده است. نفتکش سانچی در هنگام وقوع این حادثه حامل ۱۳۶ هزار تن میعانات نفتی بود.

کارشناسان مستقل گفتند، عملیات ماهیگیری در منطقه نزدیکی محل غرق کشتی تا همین اواخر متوقف نشده بود و گزارش های رسانه های چینی نیز این موضوع را تایید می کند.

چین یکی از صادر کنندگان عمده غذاهای دریایی است و منطقه وقوع این حادثه یکی از مناطق غنی از آبزیبا مختلف بوده است.

اداره امور اقیانوسی دولت چین به درخواست های مکرر برای اظهارنظر در این باره پاسخ نداده است. بر اساس اعلام سایت اینترنتی وزارت کشاورزی چین، منطقه ای به شعاع ۳۰ مایل دریایی از محل حادثه به عنوان منطقه ممنوعه اعلام شده است.

برد سوله، تحلیلگر ارشد موسسه اوشن مایند در این باره گفت: «بر اساس آنالیزهای ما، برآورد می شود که فعالیت های ماهیگیری احتمالا بعد از حادثه در محدوده ۶۰ مایلی محل غرق کشتی ادامه داشته است.»

این برآوردها حاکی است، بیش از ۴۰۰ قایق ماهیگیری در فاصله ۶ تا ۲۵ ژانویه در این منطقه مشغول ماهیگیری بوده اند، و ۱۳ قایق نیز در درون محدوده شعاع ۶۰ مایلی محل حادثه ماهیگیری کرده اند.

بر اساس اعلام موسسه اوشن مایند: «در فاصله ۲۶ ژانویه تا ۱۴ فوریه، ۱۴۶ قایق ماهیگیری در منطقه فعال بوده اند و ۲ قایق نیز در درون محدوده ۶۰ مایلی محل حادثه ماهیگیری می کرده اند.»

ریچارد استینر، دانشمند علوم دریایی در این باره گفت: «فعالیت های ماهیگیری در منطقه احتمالی آلودگی ادامه داشته و دولت چین تا همین اواخر فعالیت های شیلاتی در این منطقه را متوقف ننموده است.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.