پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تاکید بر ادامه همکاری اوپک و غیراوپک

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل ازنکونیوز: روز سه شنبه، «محمد الرمحی»، وزیر نفت عمان، از تولیدکنندگان نفت عضو و غیرعضو اوپک که در توافق جهانی کاهش تولید نفت حضور داشتند، خواست به منظور حفظ شرایط مطلوب بازار و تشویق سرمایه‌گذاری های نفتی، به همکاری خود ادامه دهند.

وی گفت: با اینکه شرایط امروز بهتر از دیروز است اما خطر هنوز کنار ماست و کار تمام نشده است.

 شرایط بازار تعیین کننده تمدید یا لغو توافق کاهش تولید نفت

به گزارش رویترز انگلیس، «بخیت الرشیدی» وزیر نفت کویت اعلام کرد: توافق جهانی کاهش تولید نفت تا پایان سال جاری میلادی ادامه می‌یابد و شرایط بازار مشخص می‌کند که در آینده نیز آیا این توافق ادامه خواهد یافت.

وی ادامه داد: نشست اوپک در ماه ژوئن امسال فرصتی برای بازبینی توافق یاد شده فراهم می‌کند و بازارهای جهانی نفت برای رسیدن به ثبات، در جهت درست، حرکت می‌کنند.

تولید گاز شیل چین در ۲ سال آینده ۲ برابر می شود

به گزارش رویترز، موسسه تحقیقات و مشاوره وود مکنزی آمریکا پیش بینی کرد که تولید گاز شیل چین در سال ۲۰۲۰ میلادی به ۱۷ میلیارد مترمکعب برسد که نزدیک به ۲ برابر رقم سال ۲۰۱۷ میلادی است.

علت این افزایش، پیشرفت و دستاوردهای بزرگ شرکت های داخلی نفت این کشور در زمینه فناوری حفاری و کاهش هزینه ها اعلام شد.

گرچه، پکن قصد داشت تا سال ۲۰۲۰ میلادی به رقم ۳۰ میلیارد مترمکعب برسد.

قرار است، نزدیک به ۷۰۰ چاه حفاری جدید در فاصله سال های ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ میلادی در سه پروژه مختلف واقع در جنوب غربی این کشور با هزینه پنج میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به جریان بیفتد.

با این همه، این کشور به عنوان سومین مصرف کننده گاز جهان، همچنان نیازمند واردات گاز طبیعی مایع یا «ال. ان. جی» در حجم بسیار بالاست.

برنامه بریتیش پترولیوم برای ثابت نگه داشتن میزان انتشار کربن

به گزارش رویترز، شرکت انگلیسی بریتیش پترولیوم موسوم به «بی. پی» اعلام کرد: با وجود تصمیم این شرکت برای افزایش تولید نفت و گاز، قصد دارد سطح انتشار کربن را تا ۲۰۲۵ میلادی ثابت نگه دارد.

مبنای انتشار کربن نیز سال ۲۰۱۵ میلادی، ۵۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تن، در نظر گرفته شده است.

این شرکت قصد دارد با تمرکز بیشتر روی گاز به عنوان کم آلاینده ترین سوخت فسیلی، کنترل نشت گاز متان و کاهش گازهای گلخانه ای، میزان انتشار دی اکسید کربن را تا مقطع یاد شده ثابت نگه دارد.

«بی. پی» مصمم است سالانه تا ۵۰۰ میلیون دلار در حوزه انرژی های تجدیدپذیر سرمایه گذاری کند.

رشد قیمت نفت، مالیات بر صادرات این کالا را در روسیه بالا می برد

به گزارش رویترز، وزارت امور مالی و اقتصادی روسیه خبر داد که در پی رشد قیمت های جهانی نفت، مالیات بر صادرات نفت روسیه قرار است در ماه مه سال جاری میلادی (ماه آینده میلادی) به ۱۱۸ دلار و ۵۰ سنت افزایش یابد.

این رقم برای ماه پیش از آن یعنی آوریل ۱۱۱ دلار و ۴۰ سنت برای هر تن بوده است. قیمت نفت در پی اجرای توافق کاهش تولید، روند افزایشی خود را حفظ کرده است.

رشد تولید ناخالص داخلی این کشور نیز ماه فوریه با توجه به افزایش اخیر قیمت نفت با ۱.۳ درصد رشد سالانه روبرو بود.

آرامکو در صنعت پالایش از رقیبان عقب افتاد

به گزارش بلومبرگ، شرکت دولتی سعودی آرامکوی عربستان از لحاظ سوددهی صنعت پایین دست (پالایش و پتروشیمی) از شرکت های عمده رقیب خود در نیمه نخست ۲۰۱۷ میلادی عقب ماند.

عمده سود این شرکت در مقطع یادشده از بخش بالادست یا همان اکتشاف و تولید نفت بود و درآمد خالص بخش پالایش تنها به ۸۴۲ میلیون دلار رسید.

در مقایسه، درآمد خالص شل انگلیسی – هلندی و اکسون موبیل آمریکا به ترتیب پنج میلیارد دلار و چهار میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار اعلام شد.

با این حال، مجموع سود آرامکو در نیمه نخست ۲۰۱۷ میلادی ۳۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار بود که این میزان در مدت مشابه سال پیش از آن هفت میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار ثبت شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.