پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

تانزانیا، قطب گازی غرب آفریقا

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از عصر نفت: تانزانیا، قطب گازِی غرب آفریقا به تازگی نیروگاه گاز طبیعی ۱۶۷.۸۲ مگاواتی با هزینه ای بالغ بر ۳۴۴ میلیون دلار را در دارالسلام که مرکز تجاری کشور نامیده می شود افتتاح نمود که به نوعی، نقطه عطفی در تاریخ این کشور به شمار می رود.

این نیروگاه که در حال حاضر با ظرفیت کامل فعالیت می کند، تنها بخشی از برنامه بلندپروازانه رئیس جمهور کشور، جان یومبه مگوفولی است که در تلاش است اقتصاد سومین کشور بزرگ آفریقا را تغییر داده و تا ۲۰۲۵ به قطب صنعتی منطقه تبدیل نماید.

در گذشته، بخش اعظم انرژی کشور از طریق برق آبی به دست میامد که به دلیل کاهش بارندگی و خشکسالی های مداوم، با شکست مواجه شد. اما افتتاح نیروگاه جدید Kinyerezi II می تواند چشم انداز انرژی تانزانیا را به میزان قابل توجهی ارتقا دهد.

شرکت ژاپنی سومیتومو، احداث نیروگاه را برعهده گرفته و یک بانک ژاپنی نیز برای پوشش ۸۵ درصد از هزینه، وام موردنیاز را در اختیار این کشور قرار خواهد داد.

در حال حاضر، چالش اصلی دولت تانزانیا برآورده ساختن تقاضای روبه افزایش داخلی گاز طبیعی است که بیش از دو برابر شده و به گزارش شرکت توسعه نفت کشور از روزانه ۱۴۵ میلیون فوت مکعب در ۲۰۱۶ به بیش از ۳۰۰ میلیون فوت مکعب در ۲۰۱۷ افزایش یافته است. بیش از ۵۰ درصد از برق مورد نیاز کشور نیز از طریق نیروگاه های با سوخت گاز طبیعی تامین می شود که دولت کنونی امیدوار است به مدد نیروگاه جدید این رقم افزایش قابل توجهی یابد.

براساس آمار منتشر شده از سوی شرکت توسعه نفت تانزانیا، این کشور دربردارنده بالغ بر ۵۷ تریلیون فوت مکعب ذخایر اثبات شده گاز است که اکثر آنها توسعه نیافته، زیرا زیرساخت های لازم برای استحصال آنها و تحویل به مشتریان هنوز وجود ندارد.

سال گذشته نیز رئیس جمهور مگوفولی اعلام کرد طی ۲۰ سال آینده کشورش برای توسعه زیرساخت های قدیمی انرژی و افزایش ظرفیت تولید برای مواجهه با تقاضای روبه افزایش برق در کشور نیازمند بیش از ۴۶.۲ میلیارد دلار سرمایه گذاری خواهد بود.

این روزها تانزانیا در مراحل آغازین صنعتی شدن قرار دارد، اما سرمایه گذاریهای هرچند اندک در این کشور نویدبخش روزهایی خوش برای استقلال اقتصادی کشور می باشند. با ارتقای زیرساخت ها، این کشور می تواند سرمایه های هنگفتی از کشورهای ثروتمندی همچون ژاپن برای گام نهادن در مسیر توسعه اقتصادی جذب نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.