پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بن‌بست مذاکره با هندی‌ها بر سر توسعه میدان فرزاد ب شکسته می‌شود؟

اختلافات بین ایران و هند بر سر قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب، بزرگ‌ترین وجه افتراق دو کشور در ماه‌های گذشته بوده است. در حالی که حسن روحانی رئیس جمهور و بیژن زنگنه وزیر نفت در هند به سر می‌برند، شرکت هندی او ان جی سی ویدش، پیشنهاد جدیدی برای توسعه میدان گازی فرزاد ب ارائه داده است و امیدوار است که در این سفر بن‌بستی که در مذاکرات توسعه فرزاد ب ایجاد شده است، شکسته شود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: شرکت او ان جی سی ویدش پیشنهاد کرده که ۶.۲ میلیارد دلار در توسعه میدان گازی فرزاد ب، که یک میدان مشترک با عربستان سعودی است، سرمایه گذاری کند و بازاریابی گاز این میدان را به ایران واگذار کند.

این شرکت هندی، سال گذشته اعلام کرده بود که بهترین پیشنهاد خود مبنی بر سرمایه گذاری ۱۱ میلیارد دلاری در توسعه میدان گازی فرزاد ب و ایجاد زیرساخت های لازم جهت صادرات گاز این میدان را به تهران ارائه کرده، اما ایران به دلیل اختلاف نظر بر سر قیمت گذاری گاز، از اعطای امتیاز توسعه این میدان به شرکت هندی خودداری کرد.

اکنون در حالی که مذاکرات در آستانه شکست قرار گرفته، به گفته منابع آگاه، شرکت او ان جی سی ویدش پیشنهاد کرده که تنها در بخش بالادستی یعنی تولید گاز از این میدان مشارکت نماید و بازاریابی گاز تولیدی را به خود ایران واگذار نماید. هند امیدوار است در جریان سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به هند، پیشرفتی در این مذاکرات حاصل شود.

بر اساس اعلام این شرکت هندی، بخش بالادستی هزینه ای ۶.۲ میلیارد دلاری خواهد داشت و ۵ میلیارد دلار دیگر هم برای ساخت تاسیسات صادرات ال ان جی لازم است. منابع مطلع گفتند، در حالی که ایران معتقد است که سرمایه گذاری بالادستی نباید بیشتر از ۵.۵ میلیارد دلار باشد، این کشور می خواهد هند کل گاز تولید شده از این میدان را با قیمتی معادل قیمت ال ان جی فروشی قطر به هند، خریداری نماید.

قطر بر اساس فرمول بازنگری شده ای که در دسامبر ۲۰۱۵ مورد توافق قرار گرفته، سالانه ۷.۵ میلیون تن ال ان جی به قیمت ۷ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی بی تی یو، به شرکت پترونت ال ان جی هند می فروشد. این در حالی است که هندی ها به دنبال خرید گاز ایران به قیمت ۲.۳ دلار در هر یک میلیون واحد حرارتی بی تی یو هستند. به گفته منابع آگاه، شرکت هندی حاضر است در صورت افزایش قیمت های جهانی این رقم را تا ۴.۳ دلار افزایش دهد. در واقع هندی‌ها حاضرند یک سوم چیزی که برای گاز قطر می‌پردازند برای گاز ایران بپردازند.

آنها گفتند، ایران از زمان لغو تحریم ها، موضع خود را در مذاکرات مربوط به این میدان سختگیرانه تر کرده است. منابع مذکور همچنین گفتند، شرکت او ان جی سی ویدش خواهان مذاکره بر سر هزینه توسعه بخش بالادستی این میدان است اما اگر ایران معتقد است که می تواند گاز این میدان را در جایی دیگر به قیمتی بهتر بفروشد، باید وظیفه بازاریابی گاز تولید شده و همچنین ساخت پایانه ال ان جی را خود بر عهده بگیرد. ایران و هند ابتدا قرار بود قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد ب را تا نوامبر ۲۰۱۶ نهایی کنند، اما بعدا توافق کردند که این ضرب العجل را تا فوریه ۲۰۱۷ تمدید کنند.

پیشینه اختلافات ایران و هند بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب

در ماه فروردین سال‌جاری بود که وزارت نفت هند از پالایشگاه‌های این کشور خواست تا واردات نفت خود از ایران را ۲۰ درصد کاهش دهند. پیش از این که این دستور وزارت نفت هند، آتش اختلافات نفتی ایران و هند را شعله‌ور کند، کمتر کسی گمان می‌کرد که اصلاً ایران و هند در زمینه همکاری‌های اقتصادی با هم اختلافی داشته باشند. همگان انتظار داشتند که ایران و هند در دوره پس از لغو تحریم‌ها شرکای مطمئنی برای یکدیگر باشند و سطح روابط خود را به شدت گسترش دهند.

همه چیز از نزاع بر سر توسعه میدان گازی فرزاد ب شروع شد. این میدان در سال ۲۰۰۸ توسط یک شرکت هندی به نام «او ان جی سی ویدش» کشف شده بود و هندی‌ها از ایران می‌خواستند تا توسعه این میدان را به این شرکت هندی واگذار کند. آخرین پیشنهاد این شرکت هندی که آن‌ها آن را «بهترین پیشنهاد» نامیده‌اند، یک طرح توسعه ۱۱ میلیارد دلاری است. از این میان، شرکت هندی گفته است که ۵.۸ میلیارد دلار در توسعه میدان سرمایه‌گذاری خواهد کرد و ۵ میلیارد دلار دیگر نیز هزینه احداث واحد ال ان جی و تبدیل گاز تولیدی در میدان به ال ان جی، خواهد شد.

اما وزیر نفت ایران در واکنش به طرح توسعه هندی‌ها به صراحت گفت که طرح ارائه شده، هیچ عایدی مالی برای کشور ندارد و وزارت نفت تحت فشار، پروژه توسعه میدان مشترک گازی فرزاد ب را به هندی‌ها اعطا نخواهد کرد. فرزاد ب، یک میدان گازی مشترک با عربستان سعودی است.

هند در پاسخ به عدم پذیرش طرح توسعه شرکت او ان جی سی ویدش، راه فشار بر ایران را انتخاب کرد و واردات نفت از ایران را کاهش داد. ایران نیز در تلافی اقدام هندی‌ها، مهلت پرداخت پول نفت صادرشده به پالایشگاه‌های هندی را یک‌سوم کاهش داد و هزینه حمل و نقل نفت به این پالایشگاه‌ها را افزایش داد.

ایران که پیش از این به پالایشگاه‌های هندی ۹۰ روز مهلت می‌داد تا پول نفت خام خریداری شده از شرکت ملی نفت ایران را پرداخت کنند، در ماه‌های گذشته دوره پرداخت پول نفت خریداری شده را به ۶۰ روز کاهش داد. ایران همچنین تخفیف داده شده به مشتریان هندی خود را بابت حمل نقل نفت از ۸۰ درصد به ۶۰ درصد کاهش داد.

با شرایطی که پیش آمده و با این پیشنهاد جدید هندی‌ها مشخص نیست که بن بست مذاکره بر سر توسعه میدان فرزاد ب، میدانی که ۱۰ سال پیش توسط هندی‌ها کشف شد، شکسته می‌شود یا خیر.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.