پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بزرگترین مجتمع پالایشگاهی هند خرید نفت ایران را متوقف می‌کند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، دو منبع آگاه گفتند، شرکت ریلاینس اینداستریز هند، مالک بزرگترین مجتمع پالایشگاهی این کشور به دلیل تحریم های جدید اعلام شده از سوی آمریکا علیه تهران، قصد دارد واردات نفت از ایران را متوقف کند.

تصمیم شرکت ریلاینس که انتظار می رود از ماه اکتبر یا نوامبر عملی شود، پس از اقدام دولت ترامپ مبنی بر خروج از برجام و وضع تحریم های جدید واشنگتن اتخاذ شده است.

پیش از این دولت هند گفته بود از تحریم های دولت آمریکا علیه ایران تبعیت نمی کند، اما شرکت هایی که دارای ارتباط با سیستم مالی آمریکا هستند ممکن است در صورت عدم تبعیت از تحریم های جدید مشمول مجازات های دولت آمریکا شوند.

شرکت ریلاینس متعلق به موکش آمبانی، میلیاردر هندی روابط بسیاری با سیستم مالی آمریکا دارد و برخی از شعبات این شرکت در آمریکا فعال هستند.

یکی از این منابع گفت، شرکت ریلاینس به مقامات ارشد شرکت ملی نفت ایران اعلام کرده که در ماه اکتبر یا نوامبر خرید نفت از ایران را متوقف خواهد کرد.

یک منبع دیگر گفت، اگر دولت های اروپایی و تهران نتوانند برجام را حفظ کنند، این شرکت ممکن است زودتر از زمان اعلام شده خرید نفت از تهران را توقف سازد. وی افزود، برخی از شرکت های بیمه ای از شرکت ریلاینس خواسته اند تا قبل از ماه نوامبر وابستگی خود به نفت ایران را متوقف کند.

شرکت ریلاینس از شرکت ملی نفت ایران خواسته در چند ماه باقی مانده، محموله های نفتی را توسط نفتکش های متعلق به شرکت ملی نفتکش ایران حمل کند.

بر اساس آمارهای کشتیرانی، میزان خرید نفت شرکت ریلاینس از ایران در سال ۲۰۱۷ با حدود ۴۵ درصد افزایش به ۶۷ هزار بشکه در روز رسید. در بازه زمانی ژانویه تا آوریل ۲۰۱۸ نیز این شرکت هندی روزانه حدود ۹۶ هزار بشکه نفت از ایران خریداری کرده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.