پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بررسی دو نمونه از پتروپالایشگاه بزرگ در چین

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از میزنفت، از جمله مدل های توسعه صنایع میان دستی و پایین دستی صنعت نفت و گاز، مدل ادغام پتروشیمی و پالایشگاه و یا به اختصار «پتروپالایشگاه» است که در کشورهای مختلف امتحان شده و توسعه یافته است. هر چند که صنعت پالایش در نقاط مختلف دنیا (اعم از کشورهای صاحب منابع نفت و گاز یا فاقد آن) صنعتی پر سود است اما ادغام صنعت پالایش و پتروشیمی دارای مزایایی است که باعث شده است طرح های پالایشی جدید غالبا بصورت پتروپالایشی باشد.

یک پتروپالایشگاه از ادغام جریان های مواد و انرژی بین پتروشیمی و پالایشگاه های نزدیک هم به وجود می آید. البته با احداث یک پتروشیمی در کنار یک پالایشگاه و یا برعکس هم می توان به یک پتروپالایشگاه دست یافت. هر چند که واحدهای پتروپالایشی که از ابتدا بطور ادغام شده طراحی می شوند، حاشیه سود بالاتری دارند.

چین از جمله کشورهایی که مصرف بالایی در حوزه فرآورده های نفتی و پتروشیمی دارند. کشور چین تا سال ۱۹۹۰ دارای وزارت نفت، وزارت صنایع شیمیایی و دفتر صنایع سبک بود اما سه نهاد یادشده از سال ۱۹۹۸ با یکدیگر ادغام شده است تا این کشور بتواند با توسعه مدل پتروپالایش، صنعت پالایش و پتروشیمی خود را بطور یکنواخت توسعه دهد. در ادامه به بررسی مجتمع های پتروپالایش چین پرداخته خواهد شد.

پتروپالایشگاه دوشانزی

کشور چین هدف داشته است که تا سال ۲۰۱۲ ظرفیت فرآوری نفت خود را به ۱۰۰ میلیون تن در سال برساند. تأسیس «پتروپالایشگاه دوشانزی» و نمونه‌های مشابه آن از برنامه های چین برای دست یابی به این هدف بوده است. این پتروپالایشگاه در سال ۲۰۰۸ افتتاح شده و در منطقه سین ژیانگ در شمال شرق چین قرار دارد.

نحوه تشکیل آن به این صورت بوده که یک واحد پالایشی جدید به ارزش ۴.۴ میلیارد دلار در کنار یک پتروشیمی موجود تأسیس شده و شروع به کار می کند. خوراک آن نیز توسط خط لوله نفت خام به طول ۱۲۰۰ کیلومتر از قزاقستان تأمین می شود.

صاحبان پتروپالایشگاه دوشانزی، شرکت صنعتی پتروشیمی «فوجیان» و شرکت نفت و صنایع شیمیایی چین «Petrochina» هستند که سهم هر یک ۵۰ درصد است. نیمی از سهام خود شرکت صنعتی پتروشیمی «فوجیان» متعلق به پتروپالایشکاه دوشانزی و نیمی دیگر به طور مساوی به اکسون موبیل و آرامکو تعلق دارد.

ظرفیت پتروپالایشگاه دوشانزی ۲۰۰ هزار بشکه در روز می باشد. تولید این مجموعه ۱۴۰ هزار بشکه در روز (۱۰ میلیون تن در سال) فرآورده پالایشی با استاندارد EU4 و ۳ میلیون تن در سال محصولات شیمیایی است.

این مجموعه شامل ۲۰ واحد پالایشی و ۱۲ واحد پتروشیمی است. ظرفیت واحدهای پتروشیمی آن به شرح زیر می باشد:

واحد اتیلن ۱ میلیون تن در سال
واحد پلی اتیلن ۹۰۰ هزار تن در سال
واحد پلی پروپیلن ۵۵۰ هزار تن در سال
واحد آروماتیک ۶۰۰ هزار تن در سال

شرکت های خدماتی طرف قرارداد توسعه پتروشیمی دوشانزی نیز به شرح زیر هستند:
شرکت خدمات مهندسی آمک (AMEC)
شرکت یوکوگاوا (نصب سیستم های کنترلی و ابزار دقیق)
شرکت تکنولوژی جهانی (Universal Technology) در بخش آزمایشگاهی / ۱۰ میلیون دلار
شرکت RAE system برای خدمات اطفاء حریق و حفاظت در برابر موارد سمی / ۲ میلیون دلار
شرکت Zhenjiang Klockner-Moeller Electrical Systems برای خدمات الکتریکی / ۱۲ میلیون دلار

شرکت GE sensing در طول سه سال برای دبی سنج مافوق صوت، رطوبت سنجی، آنالیز اکسیژن / ۳ میلیون دلار

پتروپالایشگاه هِپِنگ جیای

پتروپالایشگاه هِپِنگ جیای در استان فوجیان، در منطقه کوان گانگ شهر کوانژو قرار دارد. ساحل این شهر دارای موقعیت مناسب برای پهلو گرفتن کشتی هاست و بندر آن قابلیت این را دارد که روزانه ۴۰۰ هزار بشکه نفت در آن تخلیه شود. نیمی از این پتروپالایشگاه متعلق به خود شرکت فوجیان، ۲۵ درصد متعلق به اکسون موبیل و ۲۵ درصد متعلق به آرامکوی عربستان است. خوراک آن نیز از نفت خام عربستان تأمین می شود.

این مجموعه در سال ۱۹۹۳، پالایشگاهی با ظرفیت ۸۰ هزار بشکه در روز بوده است اما در سال ۲۰۰۹ و با عملیات توسعه ای به ظرفیت ۲۴۰ هزار بشکه در روز رسیده و به پتروشیمی فوجیان متصل می شود. پس از آن واحدهای کراکینگ بخار، پلی اتیلن، پلی پروپیلن و آروماتیک ها تا سال ۲۰۱۳ بهره برداری می شود.

واحدهای اصلی پتروپالایشگاه هِپِنگ جیای عبارتند از تقطیر اتمسفریک، تقطیر خلاء، هیدروکراکینگ (۴۰ هزار بشکه) ، FCC (32 هزار بشکه)، CCR (32 هزار بشکه)، ککینگ تأخیری (۱۴ هزار بشکه)، اتیلن (۸۰۰ هزار تن در سال)، پلی اتیلن (۸۰۰ هزار تن در سال)، پلی پروپیلن (۴۰۰ هزار تن در سال) و آروماتیک (۷۰۰ هزار تن در سال).

محصولات پالایشی شامل بنزین، دیزل، سوخت جت، LPG، کک، گوگرد، نفت کوره و آسفالت هستند. محصولات پتروشیمی نیز شامل BTX، بوتادین، اتیلن، پلی پروپیلن، EO، گلیکول، DEG، TEG و نفتالین می باشند. حجم سرمایه گذاری مجتمع فوجیان برابر ۶ میلیارد دلار بوده است که ۵/۳ میلیارد دلار آن بابت تبدیل به پتروپالایشگاه صرف شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.