پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

مناطق‌آزاد اجازه تاسیس بانک‌های آفشور را دارند

بانک های آفشور

مدیرعامل منطقه‌آزاد کیش در پاسخ به این سوال مبنی بر اینکه پس از یک‌سال گذشت برجام چرا هنوز بانک‌های آفشور با سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در منطقه‌آزاد کیش تاسیس نشده، گفت: یکی از اقدامات سازمان پیگیری تاسیس بانک‌های آفشور و خارجی بوده که این بانک‌ها فقط عملیات ارزی انجام می‌دهند.

مناطق‌آزاد اجازه تاسیس بانک‌های آفشور را دارند

مونسان تاکید کرد: طبق قانون مناطق‌آزاد اجازه تاسیس بانک‌های آفشور را دارند. در طول یک‌سال گذشته درخواست تاسیس بانک آفشور را به شورای پول و اعتبار داده‌ایم اما از آنجا که آیین‌نامه‌ای درباره این موضوع وجود نداشت شورای پول و اعتبار مجوزی نمی‌توانست صادر کند.

تقاضای مجوز برای تاسیس ۷ بانک آفشور

مدیرعامل منطقه آزاد کیش با بیان اینکه بیش از یک‌سال زمان برد که شورای پول و اعتبار این آیین‌نامه را تدوین کند، گفت: این در حالی بود که منطقه‌آزاد کیش برای تاسیس ۷ مورد بانک آفشور تقاضای مجوز را کرده بود. در حالیکه شورای پول و اعتبار باید یک ماهه به درخواست ما پاسخ می‌داد اما تاکنون زمان برده است.

رشد نامناسب اعتبار دارایی اولیه بانک‌های آفشور

وی با تاکید بر اینکه با دستور جدید شورای پول و اعتبار سرمایه‌گذاران خارجی بانک‌های آفشور برای حضور در کیش منصرف شدند، ادامه داد: طبق دستور جدید شوری پول و اعتبار دارایی اولیه بانک‌های آفشور از ۲۵ میلیون یورو به ۱۵۰ میلیون یورو افزایش یافت که این رشد نامناسبی بوده است.

انصراف بانک‌های خارجی از سرمایه‌گذاری در کیش

مونسان ادامه داد: دارایی‌های این بانک‌ها ارزی است، نه ریالی و در طول این مدت هم نرخ ارز تغییری نکرده و همین افزایش یک‌باره دارایی‌های بانک‌ها به ۱۵۰ میلیون یورو باعث شد سرمایه‌گذاران بانک‌های آفشور از سرمایه‌گذاری در کیش منصرف شوند.

مدیرعامل منطقه‌آزاد کیش اظهار داشت: البته آقای ترکان با معاون‌اول رئیس‌جمهور مکاتباتی برای لغو این دستور جدید شورای پول و اعتبار داشته است.

مونسان با اشاره به افزایش صادرات از منطقه‌آزاد کیش گفت: در طول سه سال گذشته میزان صادرات ۱۱۷ درصد افزایش داشته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.