پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

بازار تولید MEGدر صنعت پتروشیمی رونق گرفت

همزمان با افزایش ظرفیت تولید اتیلن، با اجرای طرح‌های جدید درحالی ظرفیت تولید انواع محصولات اتیلن گلایکول افزایشی ۲ تا ۲.۵ برابری در برنامه ششم توسعه تجربه می‌کند که جای خالی افزایش تولید محصولاتی همچون اتیلن اکساید، اتیلن وینیل استات، اتواکسیلات، گلایکول اتر، وینیل استات و … به چشم می‌خورد.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از انرژی نیوز، همزمان با افزایش ظرفیت تولید اتان و اتیلن در صنعت پتروشیمی ایران، افزایش ظرفیت تولید انواع محصولات اتیلن گلایکول در ایران رونق گرفته است.

در شرایط فعلی ظرفیت تولید اتیلن ایران به حدود هفت میلیون و ۳۰۰ هزار تن در سال بوده که با اجرای طرح‌های جدید پیش بینی می‌شود این ظرفیت تا پایان برنامه ششم با تکمیل طرح‌های در دست اجرای به حدود ۱۴ میلیون و ۳۰۰ هزار تن افزایش یابد.

با افزایش ظرفیت تولید اتیلن، برنامه‌ریزی برای افزایش ظرفیت تولید اتیلن گلایکول در صنعت پتروشیمی ایران آغاز شده به طوری‌که در صورت تکمیل و ساخت طرح‌های در دست اجرا پیش بینی می‌شود ظرفیت تولید انواع اتیلن گلایکول‌ها بیش از دو برابر افزایش می‌یابد.

هم اکنون ظرفیت تولید انواع محصولات اتیلن گلایکول در صنعت پتروشیمی ایران با بهره‌برداری از مجتمع‌هایی همچون واحدهای پتروشیمی مارون، مروارید، فرسا شیمی و شازند به حدود یک میلیون و ۱۵۸ هزار تن است که این ظرفیت در صورت بهره‌برداری از طرح‌‌های در دست اجرا با افزایشی یک میلیون و ۶۶۸ هزار تنی به حدود دو میلیون و ۸۲۶ هزار تن در سال افزایش می یابد.

بر این اساس از واحد ۵۵۴ هزار تنی فاز دوم توسعه پتروشیمی بوشهر، طرح پتروشیمی ۵۵۴ هزار تنی پارس فنل و طرح پتروشیمی اتیلن گلایکول گناوه با ظرفیت ۵۵۴ هزار تن باید به عنوان مهمترین پروژه های در دست اجرای افزایش تولید اتیلن گلایکول ها در صنعت پتروشیمی کشور نام برد.

علاوه بر این مطالعات احداث یک واحد تولید اتیلن گلایکول‌ها در پتروشیمی بندرامام با استفاده از خوراک اتان پالایشگاه گاز یادآوران خلیج فارس و سپس طرح اتان ریکاوری پتروشیمی بندرامام آغاز شده که در صورت احداث این واحد جدید پیش بینی می‌شود حدود ۵۰۰ هزار تن به ظرفیت تولید اتیلن گلایکول‌های صنعت پتروشیمی افزوده شود.

ظرفیت تولید اتیلن گلایکول‌ها درحالی در برنامه ششم توسعه افزایش ۲ تا ۲.۵ برابری را تجربه خواهد کرد که در تکمیل زنجیره ارزش اتیلن در صنعت پتروشیمی جای خالی افزایش تولید محصولاتی همچون اتیلن اکساید، اتیلن وینیل استات، اتواکسیلات، گلایکول اتر، وینیل استات و … به چشم می‌خورد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.