پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود از وضعیت ثروت کشورهای جهان اعلام کرد ایران چهارمین کشور ثروتمند جهان از نظر ذخایر سوخت فسیلی محسوب می شود.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: بر اساس برآوردهای این نهاد بین المللی کل ذخایر اثبات شده سوخت فسیلی ایران بالغ بر ۲.۴ تریلیون دلار است که بیشتر از همه کشورهای جهان بجز عربستان، روسیه و چین است. نفت و گاز مهمترین بخش ذخایر سوخت فسیلی ایران را تشکیل می دهند.

بر این اساس عربستان با ذخایر سوخت فسیلی ۷.۶ تریلیون دلاری ثروتمندترین کشور جهان از این نظر محسوب می شود. روسیه با ۴.۹ تریلیون دلار در رتبه دوم و چین با ۴.۱ تریلیون دلار رد رتبه سوم از این نظر قرار گرفته اند.

کشورهای عراق با ۲.۳۸ تریلیون دلار، آمریکا با ۲.۳۷ تریلیون دلار، امارات با ۲.۳۶ تریلیون دلار، کویت با ۲.۳۵ تریلیون دلار، قطر با ۱.۴ تریلیون دلار، و نیجریه با ۱.۳ تریلیون دلار نیز رتبه های پنجم تا دهم را از این نظر به خود اختصاص داده اند.

بانک جهانی در جدیدترین گزارش خود موسوم به «ثروت درحال تغییر ملت ها» همچنین پیش بینی کرده است ذخایر نفتی ایران ۱۵۵ سال دیگر دوام بیاورد.

برآوردهای این نهاد بین المللی نشان می دهد در میان کشورهای بزرگ نفتی، ذخایر نفتی ونزوئلا دیرتر از همه به پایان می رسد. پیش بینی شده است ۳۴۵ سال دیگر ذخایر نفت این کشور به اتمام برسد. پس از ونزوئلا، لیبی قرار دارد و ۲۷۵ سال طول خواهد کشید تا ذخایر نفت لیبی به پایان برسد.

بر اساس این گزارش ایران پس از ونزوئلا و لیبی در رتبه سوم از نظر میزان پایداری ذخایر نفتی خود در میان کشورهای بزرگ نفتی قرار دارد. پس از ایران کانادا قرار دارد و پیش بینی شده است ذخایر نفتی این کشور نیز ۱۳۰ سال طول بکشد.

این گزارش طول عمر ذخایر نفتی عراق را ۱۱۰ سال، کویت ۹۸ سال، امارات ۹۷ سال، عربستان ۸۰ سال، قطر ۴۹ سال، نیجریه ۴۸ سال و الجزایر را ۴۰ سال پیش بینی کرده است.

میزان طول عمر ذخایر نفتی در برخی کشورهای کوچک تولیدکننده نفت نیز در این گزارش ذکر شده است. بر اساس این گزارش ذخایر نفتی سوریه ۲۶۰ سال، اسلواکی ۱۷۰ سال، تاجیکستان ۱۵۸ سال، اردن ۱۳۵ سال و همچنین قزقیزستان ۱۱۳ سال داوم می آورد.

برآوردهای بانک جهانی در خصوص طول عمر ذخایر نفتی کشورهای جهان بر پایه میزان تولید و میزان ذخایر اثبات شده فعلی آن ها انجام شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.