پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ایران، قطر و روسیه بازیگران کلیدی بازار آینده گاز هستند

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، یوری سنتیورین، دبیرکل جدید مجمع کشورهای صادر کننده گاز گفت، کشورهای عضو این مجمع همچنان «قابل اتکا ترین منابع» تامین گاز در بازار باقی خواهند ماند.

وی افزود: «در میان مدت، ما انتظار داریم که کشورهای قطر، روسیه و ایران همچنان نقشی کلیدی در تامین صادرات گاز ایفا کنند. این کشورها تلاش های زیادی برای آزادسازی پتانسیل عظیم صادرات گاز خود به ویژه از طریق توسعه بخش بالادستی و سرمایه گذاری های زیرساختی انجام می دهند.»

وی افزود، ایران یک برنامه مهم برای توسعه ظرفیت های بالادستی خود آغاز کرده است. «ما معتقدیم ایران در میان مدت پتانسیل افزایش صادرات خود به خصوص از طریق اجرای پروژه خط لوله انتقال گاز به پاکستان را دارد.»

سنتوریون در ادامه گفت، آمارهای اولیه سال ۲۰۱۷ نشان می دهد میزان تجارت ال ان جی ۲۹۱ میلیون تن بوده که رشدی ۱۱ درصدی را نشان می دهد. این رشد در سال ۲۰۱۶ تنها ۶ درصد بود.

وی افزود، با وجود اینکه صادرات گاز از طریق خط لوله که اکنون ۶۸ درصد از تجارت جهانی گاز را تشکیل می دهد، بخش مشخصی از سهم خود از بازار را به صادرات ال ان جی خواهد داد، اما این نوع از صادرات گاز همچنان بیشترین سهم از بازار جهانی گاز را در اختیار خواهد داشت.

آخرین اخبار صنعت نفت را اینجا بخوانید

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.