پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

انتقاد آژانس بین‌المللی انرژی از گرانی نفت/ اوپک باید تولید خود را افزایش دهد

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، آژانس بین المللی انرژی به طور مستقیم از اوپک و سایر تولیدکنندگان بزرگ نفت خواست تولید را افزایش دهند و اخطار داد قیمت بالای نفت به اقتصاد جهانی آسیب میزند.

فاتح بیرول، رئیس آژانس بین المللی انرژی گفت:« همه ما باید متوجه این شرایط خطرناک باشیم. بازارهای نفت در حال وارد شدن به منطقه قرمز هستند. همه با هم باید تلاش کنیم تا بازار آرام شود .ممکن است در حال حاضر شرایط برای مصرف کنندگان و واردکنندگان بد باشد ولی مطمئناً در آینده برای تولیدکنندگان هم خبر خوبی نخواهیم داشت».

آژانس بین المللی انرژی که اکثر اقتصادهای بزرگ دنیا را در مورد سیاست انرژی نصیحت می‌کند ، هفته گذشته اعلام کرد که بالا رفتن قیمت نفت خام به تقاضا در برخی کشورهای در حال رشد ضربه میزند، مگر اینکه تولیدکنندگان نفت بیشتری عرضه کنند.بیرول از اقدام عربستان برای افزایش تولید استقبال کرده ولی عقیده دارد که شرایط بد بازار ادامه خواهد داشت.

اگر هیچ حرکت جدی از طرف تولید‌کنندگان اصلی دیده نشود ، سه ماهه چهارم سال جاری بسیار چالش برانگیز خواهد بود. وظیفه اصلی بر دوش عربستان و اعضای دیگر اوپک است که باید با آخرین ظرفیت خود تولید کنند.

کاهش تولید نفت ایران و ونزوئلا، قیمت نفت را بالا برده است.

قیمت نفت خام از ماه اوت به دنبال تلاش اوپک برای جبران کمبود نفت از سوی برخی تولیدکنندگان ، ۲۰ درصد افزایش یافته است. قیمت‌ها در روز سه شنبه با بسته شدن بخشی از میادین نفتی خلیج مکزیک بر اثر توفان میکله بالاتر رفت. این توفان سواحل فلوریدا را هم تهدید میکند.

نفت وست تگزاس اینترمدیت ۰.۸ درصد افزایش یافت و در ساعت ۶:۴۱ به وقت محلی ۷۴.۸۸ دلار در هر بشکه معامله شد.

بیرول گفت:« تقاضا هنوز هم بالاست و ما داریم مقادیر زیادی از نفت ونزوئلا و ایران را هم از دست می دهیم».

صادرات ایران سریع تر از آنچه انتظار می‌رفت کاهش می یابد، حتی پیش از اعمال تحریم ها در ماه نوامبر. در ونزوئلا هم به خاطر فروپاشی اقتصادی تولید کاهش یافته است.

بیرول گفت:« انرژی در زمان بدی گران شده است ،وقتی اقتصاد جهانی شتاب خود را از دست میدهد. ما نفت بیشتری نیاز داریم».

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.