پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

امضای سه قرارداد نفتی در روزهای پایانی سال ۹۶

علی کاردر، معاون وزیر نفت، از امضای سه قرارداد نفتی در روزهای باقی مانده تا پایان سال ۹۶ خبر داد و گفت: در قراردادهای جدید شرکت های برنده به مدت ۲۰ سال بهره برداری میدان را بر عهده می گیرند.

به گزاررش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز، علی کاردر مدیرعامل شرکت ملی نفت امروز (شنبه ۱۲ اسفند) در همایش بین المللی اکتشاف و تولید، با بیان این که واگذاری بهره‌برداری از میدان‌های نفتی و گازی از سیاست‌های شرکت ملی نفت ایران است، گفت: نخستین تجربه ما میدان آزادگان شمالی است.

این میدان نفتی که در ۱۰۰ کیلومتری غرب اهواز در استان خوزستان قرار دارد، در سال ۱۳۷۶ کشف شده و در نزدیکی میدان نفتی مجنون عراق واقع است.

وی با اشاره به اینکه در موضوع قراردادهای نفتی به نحو مطلوب عمل نشد، افزود: انتظار داشتیم قراردادهای بیشتری به امضا برسد.

وی فرآیند مجوز قراردادهای جدید نفتی را، زمانبر دانست و افزود: در قراردادهای جدید، شرکت‌های برنده مناقصه به مدت ۲۰ سال بهره برداری میدان را برعهده می گیرند.

مدیرعامل شرکت ملی نفت به ایجاد صندوق پروژه با هدف تامین مالی طرح‌های نگهداشت و تولید نفت اشاره کرد و اظهار داشت: سرمایه گذاران می توانند با خرید واحدهای این صندوق در این پروژه‌ها سرمایه گذاری و مشارکت کند.

کاردر همچنان درباره فروش اوراق مشارکت ارزی نیز گفت: با تدابیری که اتخاذ شده قرار است تا ریسک نوسان های نرخ ارز پوشش داده شود تا مشکلی رخ ندهد.

وی درباره امضای قراردادهای جدید نفتی نیز اضافه کرد: ۱۰ گروه فنی درحال بررسی و مذاکره درباره قراردادهای جدید نفتی هستند که امیدواریم در سال ۹۷ شاهد امضای چندین قرارداد باشیم.

مدیرعامل شرکت ملی نفت با تاکید بر لزوم برون سپاری پروژه ها افزود: عملکرد بخش خصوصی نسبت به دولتی، خوب بوده و ما تمایل داریم واگذاری طرح ها را دنبال کنیم.

کاردر درباره مناقصه واگذاری بهره برداری میدان آزاگان شمالی نیز خاطر نشان کرد: قرارداد فعلی از نظر زمانی، کوتاه مدت است اما اجرای آن به صورت بلند مدت نیز مورد توجه ما است.

دومین کنگره و نمایشگاه بین‌المللی اکتشاف و تولید و پنجمین کنگره بین‌المللی صنعت حفاری ایران با هدف بررسی آخرین تحول‌ها و چشم‌انداز آینده طرح‌‎های در قالب الگوی جدید قراردادهای نفتی و الزام‌های حضور حداکثری بخش خصوصی در اجرا و مدیریت طرح‌های نفت و گاز کشور با حضور بیش از هزار نفر از مدیران و کارشناسان ارشد حوزه کارفرمایی و پیمانکاری صنعت نفت در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.