پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

ازسرگیری خرید نفت ایران توسط کره جنوبی و ژاپن از ابتدای سال ۲۰۱۹

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از خبرگزاری تسنیم، منابع آگاه گفتند، پالایشگاه‌های ژاپنی و کره‌ای پس از معاف شدن از تحریم‌های آمریکا به‌دنبال ازسرگیری خرید نفت از ایران از ماه ژانویه هستند.

افزایش غیرمنتظره صادرات نفت ایران به‌دلیل معافیت‌های اعطایی دولت ترامپ موجب شده تا قیمت نفت خام و میعانات خاورمیانه به پایین‌ترین رقم خود طی بیش از یک سال گذشته برسد.

آمریکا در ماه نوامبر معافیت‌هایی را به ۸ کشور مشتری نفت ایران اعطا کرد و به آنها اجازه داد تا برای ۱۸۰ روز خرید نفت از ایران را ادامه دهند. کره جنوبی و ژاپن جزء ۸ کشوری هستند که از تحریم‌های آمریکا علیه ایران معاف شده‌اند.

منابع صنعتی گفتند، پالایشگاه‌های کره‌ای قرار است تا پایان امسال خرید نفت از ایران را در حد صفر نگه دارند، اما احتمالاً از اواخر ژانویه سال آینده یا اوایل ماه فوریه خرید را از سر خواهند گرفت. مشتریان کره‌ای هم‌اکنون مشغول مذاکره با ایران برای امضای قراردادهای جدید هستند. یک منبع مطلع در این باره گفت: «آنها به‌دنبال بهترین قیمت هستند و دارند با ایران مذاکره می‌کنند».

این منابع افزودند، ظرفیت اکثر تانکرها تا ماه دسامبر پر است، بنابراین کره جنوبی در زودترین زمان ممکن می‌تواند در ماه ژانویه به خرید نفت از ایران ادامه دهد.

شرکت فوجی اویل، یکی از مشتریان ژاپنی نفت ایران هم قصد دارد خرید نفت از ایران را از ماه ژانویه از سر بگیرد. این شرکت همچنین به‌دنبال خرید میعانات از ایران است.

مدیر ارشد شرکت فوجی اویل هفته گذشته گفته بود، این شرکت در حال بررسی این مسئله است که آیا قرارداد جدیدی برای خرید نفت از ایران منعقد کند یا نه. وی اضافه کرده بود که نفت ایران نسبت به سایر نفت‌های مشابه قیمت بهتری دارد.

شرکت جی‌ایکس‌تی‌جی هولدینگ، بزرگترین پالایشگاه نفتی ژاپن هم اوایل ماه جاری گفته بود، ممکن است از ماه دسامبر خرید نفت از ایران را از سر بگیرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.