پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آغاز تولید از عمیق‎ترین میدان نفتی و گازی فراساحلی جهان

شرکت Shell آمریکا تولید در میدان فراساحلی Stones واقع در آبهای عمیق خلیج مکزیک را آغاز کرد، این میدان عمیق‎ترین میدان نفت و گاز دریایی جهان است.

ببه گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فرا ساحل ایران به نقل از گروه بین‏‏‏‎الملل مارین تایمز،انتظار می‎رود که تولید میدان Stones پس از تکمیل در سال ۲۰۱۷ میلادی به روزانه ۵۰ هزار بشکه معادل (boe/d) برسد. تولید نفت این میدان توسط تاسیسات زیردریایی در عمق ۹ هزار و ۵۰۰ فوت (دو هزار و ۹۰۰ متر) انجام می شود.

یک فروند شناور تولید، ذخیره، و بارگیری (FPSO) به عنوان سکوی میزبان در این پروژه فعالیت می کند. این شناور سیزدهمین شناور FPSO به کار گرفته شده در پروژه های شرکت شل است.

مالکیت و اداره میدان نفتی Stones به طور کلی در اختیار شرکت شل است. این میدان دومین میدان نفت و گاز شل در خلیج مکزیک است که در لایه Lower Tertiary اقدام به تولید نفت و گاز میکند. پیش از این و در سال ۲۰۱۰ تولید میدان Perdido آغاز شده بود.

اکتشاف میدان Stones در سال ۲۰۰۵ انجام گرفت. این میدان در ۳۲۰ کیلومتری جنوب غرب نیواورلئان، لوئیزیانا در آبهای خلیج مکزیک واقع شده است.

آغاز تولید نفت در میدان Stones نشانگر قابلیت و پیشگامی شرکت شل در استفاده از FPSOها در میدان های فراساحلی عمیق در سراسر جهان است. در همین حال، در این پروژه طراحی کم هزینه‎ای برای چاه ها استفاده شده است که مواد کمتر و هزینه نصب کمتری را لازم داشت. انتظار می رود استفاده از این روش یک میلیارد دلار در هزینه بهره برداری از چاه صرفه جویی به همراه داشته باشد.

طراحی و اتصال FPSO به میدان نفتی به گونه ایست که در شرایط آب و هوایی نامساعد بتواند ایمن باشد. در صورت بروز طوفان بسیار شدید این شناور می تواند از میدان جدا و دور شود و پس از پایان طوفان دوباره به میدان مراجعت کرده و به آن متصل شود.

تولید نفت شل از میدان های عمیق خود هم اکنن به روزانه ۶۰۰ هزار بشکه می رسد. با اکتشاف های انجام شده انتظار می رود که تا اوایل دهه ۲۰۲۰ تولید این میدان ها به ۹۰۰ هزار بشکه افزایش یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. علی می گوید

    با تشکر از اطلاعات مفید.
    سوال داشتم. ۲۹۰۰ متر عمق آب هست؟ یعنی از سطح آب تا کف دریا؟خود سازند نفتی چندهزار متر زیر کف دریا واقع هست؟

    این شناور FPSO که گفتین در واقع یکجور Drill ship هست که قابلیت تولید، ذخیره و تخلیه ی نفت رو داره درسته؟ حفاری هم روی همین شناور انجام میشه؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.