پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آخرین وضعیت لوله‌گذاری دریایی فاز ۱۳ پارس جنوبی

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از مارین نیوز، مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران در بازدید از شناور لوله‌گذار این طرح در خلیج فارس گفت : برای سکوی B فاز ۱۳ میدان گازی پارس جنوبی صدکیلومتر لوله‌گذاری انجام خواهد شد که از آغاز اجرای این طرح از اواسط خرداد تاکنون ۳۹ کیلومتر لوله‌گذاری کرده‌ایم.
ابوالقاسم رحمانی با اشاره به ۳۲ اینچ بودن لوله‌ها، افزود: این طرح ۷۵ روزه است و شناور “اوشنیک پنج هزارِ” این شرکت که تا پیش از این در نصب سکوها کاربرد داشت، با پایان عملیات نصب سکوهای تحت قرارداد این شرکت و با تغییر کاربری، روزانه ۲ کیلومتر لوله‌گذاری را اجرا می‌کند، هر چند قابلیت دو برابر شدن این میزان یعنی تا روزانه چهارکیلومتر لوله‌گذاری را دارد.
وی با بیان این‌که امسال شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ۵۰۰ کیلومتر لوله‌گذاری دریایی خواهد داشت، بیان کرد: اجرای خط لوله انتقال به خشکی سکوهای A و B فاز ۱۴ پارس جنوبی با ۲۱۰ کیلومتر، اجرای خط لوله انتقال به خشکی سکوهای و فاز ۱۳ پارس جنوبی با ۲۰۰ کیلومتر، اجرای خط لوله‌ فاز ۲۳ با ۹۰ کیلومتر، اجرای خط لوله درون‌ میدانی فاز ۱۴ با ۱۵ کیلومتر و اجرای خط لوله‌ درون‌ میدانی فاز ۲۲ با پنج کیلومتر، عملیات‌هایی است که شرکت ما قرار دارد.
رحمانی ادامه داد: با گذشت چهار ماه از سال ۱۸۰ کیلومتر از ۵۰۰ کیلومتر یعنی نزدیک به ۳۰ درصد تعهدات‌مان را انجام داده‌ایم و از برنامه‌ زمان‌بندی شده جلو هستیم.
مدیرعامل شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی ایران همچنین از حفر چاه‌های سکوهای B و D فاز ۱۴ پارس جنوبی خبر داد و گفت: برای هر سکو ۱۱ حلقه چاه حفر خواهیم کرد که بخش اصلی این حفاری تا پایان آذر امسال به پایان خواهد رسید.
خط لوله سکوی B فاز ۱۳ میدان گازی پارس جنوبی پس از پایان کار و راه‌اندازی سکو، روزانه ۲۸ میلیون متر مکعب گاز به پالایشگاه خشکی این فاز منتقل می‌کند.
بخش خشکی فاز ۱۳ پارس جنوبی در منطقه پارس ۲ و در فاصله ۲۵ کیلومتری کنگان قرار دارد. این فاز از چهار بخش اصلی حفاری، سکوهای دریایی، خطوط انتقال و بخش پالایشگاهی تشکیل شده است.
فاز ۱۳ پارس جنوبی پس از بهره‌برداری روزانه ۵۰ میلیون متر مکعب گاز، ۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد و سالانه یک میلیون و صد هزار تن گاز مایع و یک میلیون تن گاز اتان تولید خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.