پایگاه اطلاعات و فناوری فراساحل ایران

آخرین وضعیت صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی

واردات نفت خام چهار کشور مطرح آسیایی از ایران در ماه گذشته میلادی (ژانویه) نسبت به ماه ژانویه سال ۲۰۱۷، ۳.۳ درصد افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاعات و فن آوری فراساحل به نقل از نکونیوز: چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه ژانویه ۲۰۱۷ مجموعاً ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه در روز از ایران نفت وارد کردند که بالاترین میزان واردات نفت خام از ایران، از اکتبر سال ۲۰۱۶ بود. ا میانگین واردات نفت خام این ۴ کشور از ایران در سال ۲۰۱۷، ۱ میلیون و ۶۷۰ هزار بشکه در روز بود.

خبرگزاری رویترز ضمن انتشار اطلاعات مربوط به صادرات نفت ایران به کشورهای آسیایی، گزارش داده که ایران در مواجهه با احتمال بازگشت تحریم‌های آمریکا، تلاش کرده مشتریانش در آسیا را حفظ کند و امیدوار است امتیازی که به آن‌ها می‌دهد جذابیت نفت خام این کشور را در مقایسه با سایر صادرکنندگان خاورمیانه‌ای افزایش دهد.

میزان واردات نفت چین از ایران در ژانویه نسبت به ژانویه سال گذشته ۸۵.۹ درصد رشد کرد و به ۷۴۸ هزار و ۷۱۵ بشکه در روز رسید که بالاترین میزان از سپتامبر بود و پس از سه کاهش ماهانه متوالی روی داد. مجموع واردات نفت چین در ژانویه حدود یک پنجم رشد کرد.

طبق آمار منتشره، واردات نفت هند از ایران طی ماه میلادی گذشته ۱۰.۷ درصد کاهش یافت و به ۴۹۵ هزار و ۲۰۰ بشکه در روز در ژانویه رسید. ایران در تلاش برای احیای بخشی از سهم بازار خود که به رقیبان بزرگی مانند عربستان سعودی و عراق واگذار کرده، به هند پیشنهاد کرده است تخفیف حمل محموله‌های نفتی به هند را در قبال موافقت دهلی نو با افزایش واردات از ایران افزایش دهد.

بیژن زنگنه، وزیر نفت ماه جاری اظهار کرد پالایشگاه‌های دولتی و خصوصی هند در سال مالی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ حدود ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت ایران خریداری خواهند کرد.

طبق آمار وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن، واردات نفت این کشور از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۲.۹ درصد کاهش یافت و به ۲۰۳ هزار و ۲۵۹ بشکه در روز رسید.

میزان واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژانویه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۷.۳ درصد کاهش یافت و به ۲۵۲ هزار بشکه در روز رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.